Budowa ECFC w Toruniu w projekcie budżetu państwa

2020-11-30
Budowa ECFC w Toruniu w projekcie budżetu państwa
Budowa ECFC w Toruniu w projekcie budżetu państwa
Kategoria:   

Zdj. Krzysztof Wesołowski, archiwum Camerimage

W piątek, 27 listopada Sejmowa Komisja Finansów Publicznych dołączyła budowę siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage (ECFC) do budżetu państwa na 2021 r. Inwestycja zostanie zrealizowana w Toruniu do 2025 roku i będzie kosztowała łącznie 600 mln zł.
Poprawka do projektu budżetu w tej sprawie została niemal jednomyślnie przegłosowana przez członków Komisji Finansów Publicznych. Stanowi ona o dodaniu do projektu ustawy programu wieloletniego budowy siedziby ECFC. W 2021 roku państwo nie wyda środków na ten cel, ale w 2022 ma przeznaczyć na projekt 20 mln zł, a rok później 120 mln zł.
Miasto Toruń w 2021 roku wyda na to zadanie 16 mln zł, w 2022 - 10 mln, a w 2023 - 60 mln.
Budowa ECFC to wspólna inicjatywa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta Torunia i Fundacji Tumult, organizatora festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Projekt obiektu zostanie wyłoniony w międzynarodowym konkursie, który zorganizuje ECFC. Efektem inwestycji będzie obiekt o całkowitej powierzchni 38 tys. m kw., w tym 18 tys. m kw. powierzchni użytkowej.
Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w październikowym komunikacie:
ECFC wypełni lukę w polskiej infrastrukturze kultury oraz przyczyni się do rozwoju regionu. W ciągu ostatnich lat bowiem wybudowano wiele budynków służących kulturze, jednak żaden z nich nie spełnia standardów koniecznych do organizowania światowych premier filmowych i międzynarodowych festiwali sztuki filmowej.