HALEY BENNETT OTRZYMA NA FESTIWALU EnergaCAMERIMAGE NAGRODĘ DLA AKTORKI MŁODEGO POKOLENIA!

2021-11-12
HALEY BENNETT OTRZYMA NA FESTIWALU EnergaCAMERIMAGE NAGRODĘ DLA AKTORKI MŁODEGO POKOLENIA!
HALEY BENNETT OTRZYMA NA FESTIWALU EnergaCAMERIMAGE NAGRODĘ DLA AKTORKI MŁODEGO POKOLENIA!
Kategoria:   

Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE jest nade wszystko świętem autorów zdjęć i reżyserów, którzy korzystają z piękna i uniwersalności języka wizualnego, by opowiadać wciągające historie. Nie zmienia to faktu, że doceniamy również od lat nie tylko wybitnych producentów, montażystów, scenografów i kostiumografów, ale także aktorki i aktorów. W trakcie prawie trzydziestu edycji festiwalu nasze nagrody odebrali Gary Oldman, Charlize Theron, Ralph Fiennes, Willem Dafoe, Jessica Lange, Keanu Reeves, Richard Gere, Julia Ormond, Viggo Mortensen, Irene Jacob, John Malkovich, Liam Neeson, Kenneth Branagh, Danny DeVito, Edward Norton, Bill Murray, Johnny Depp oraz inni wielcy światowego kina. Jednak w 2021 roku chcemy zapoczątkować nową tradycję – nagradzania młodych adeptów sztuki aktorskiej, którzy nie tylko udowodnili już nieraz swój talent, ale też angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina.

Z wielką dumą ogłaszamy, że pierwszą laureatką Nagrody Dla Aktorki Młodego Pokolenia na festiwalu EnergaCAMERIMAGE będzie Haley Bennett, międzynarodowej renomy wszechstronna amerykańska aktorka, która niczym kameleon grywa z sukcesami zarówno w wielkich hollywoodzkich widowiskach, jak i niezależnych produkcjach eksplorujących granice ludzkiej psychiki. Haley Bennett pokaże również festiwalowej publiczności swój najnowszy film, Cyrano, wizualnie urzekającą musicalową ekranizację klasycznej sztuki "Cyrano de Bergerac" Edmonda Rostanda. Aktorka wcieliła się w urodziwą Roksanę.


Kadr z filmu "Cyrano,"
Autor zdjęcia: Peter Mountain
© 2021 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc. All Rights Reserved.


Uczestnicy EnergaCAMERIMAGE kojarzą zapewne Haley Bennett z imponującej roli w psychologicznym dreszczowcu Niedosyt, gdzie wcieliła się w tracącą grunt pod nogami młodą żonę, która zaczyna odczuwać wewnętrzny przymus spożywania niebezpiecznych przedmiotów. Aktorka ma jednak na koncie wiele innych świetnych ról, poczynając od kinowego debiutu w komedii Prosto w serce (reż. Marc Lawrence, zdj. Xavier Pérez Grobet), gdzie zagrała gwiazdę popu. Potem była choćby rola twardej wdowy, która w Siedmiu wspaniałych (reż. Antoine Fuqua, zdj. Mauro Fiore) wynajmuje grupę hardych rewolwerowców, by pomścić śmierć męża. W Elegii dla bidoków (dir. Ron Howard, cin. Maryse Alberti) Haley Bennett wcieliła się w skromną i opiekuńczą dziewczynę, którą życie zmusiło, by zbyt szybko dorosła, ale mimo to nigdy nie straciła wiary w słuszność swych wyborów. Z kolei w Dziewczynie z pociągu (dir. Tate Taylor, cin. Charlotte Bruus Christensen) aktorka była pozornie idealną żoną z przedmieść, która skrywała straszną tajemnicę.

Haley Bennett czuje się najlepiej w rolach skonfliktowanych wewnętrznie młodych kobiet, które posuwają się do różnych, nierzadko szokujących rozwiązań, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Jednak aktorka ma w sobie również pewną jasność, dzięki której jest w stanie wcielać się w takie bohaterki jak Roksana z Cyrana, piękna i pełna nadziei młoda kobieta, która musi nauczyć się słuchać głosu własnego serca. Nie trzeba chyba dodawać, iż jesteśmy święcie przekonani, że aktorka klasy Haley Bennett jest w stanie zmierzyć się z każdym postawionym przed nią wyzwaniem. I że uraczy nas w przyszłości wieloma błyskotliwymi rolami. W trakcie 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE wszechstronna Haley Bennett odbierze Nagrodę dla Aktorki Młodego Pokolenia i zaprezentuje wraz z reżyserem Joe Wrightem i autorem zdjęć Seamusem McGarveyem film Cyrano.