Kamień węgielny pod budowę studia wmurowany

2023-11-12
Kamień węgielny pod budowę studia wmurowany
Kamień węgielny pod budowę studia wmurowany
Kategoria:   

Niezwykle podniosły charakter miała uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę Studia Filmowego Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. W obecności lokalnych oficjeli, prasy przedstawicieli wykonawcy i projektantów, a także gwiazd kina uroczyście zainaugurowano budowę pierwszej części siedziby ECFC.  

W uroczystości wzięli udział m.in. były minister kultury, dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, a także uznani ludzie kultury i filmu – aktor Willem Dafoe, wybitny reżyser Volker Schlöndorff, operator Adam Holender czy fotograf Ryszard Horowitz. Wydarzenie miało miejsce drugiego dnia 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage.   

W miejscu w którym jesteśmy powstanie pierwszy obiekt, który będzie miał 5000 m2 i to będzie start. Drugi etap to już etap finalny prowadzący do realizacji całego projektu. Za 22 miesiące zobaczymy efekt - Studio gotowe do użytku, ale w tym samym czasie, równolegle prowadzone będą prace przy pozostałej części. –  mówił w trakcie uroczystości Prezydent Miast Torunia Michał Zaleski – współorganizator instytucji.  

Budujemy Europejskie Centrum Filmowe, które będzie odpierało wszelkie ataki, które mogłyby zaszkodzić wartościom artystycznym i wartościom humanistycznym w sztuce. Oprócz studia znajdzie się tu centrum edukacji, przestrzeń wystawiennicza, wielka sala premierowa na ponad 150 miejsc pozwalająca poza projekcjami organizować m.in. spektakle broadwayowskie, dom kina z trzema salami kinowymi w tym jednym kinem typu IMAX oraz muzeum kina.  – powiedział Marek Żydowicz, Prezes Fundacji Tumult, spiritus movens całej realizacji. 

W trakcie wydarzenia Marek Żydowicz otrzymał od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego szklany medal wzbogacony 24 karatowym złotem stworzony by uczcić 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.  

Jestem przekonany że to miejsce będzie jednym z tych, które tak jak Solidarność, Lech Wałęsa, Jan Paweł II i wielu innych  dostarczy Europie nowych przeżyć, nowych wartości, na których będziemy budować przyszłość.[…] jestem przekonany, że inwestycja jest w dobrych rękach, że wszystko jest przygotowane starannie i czekajmy tych 22 miesięcy kiedy będziemy mogli się tu spotkać na otwarciu Studia Filmowego Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. 

Oprócz tradycyjnego murowania kamienia węgielnego, zebrani goście wypełnili też tzw. kapsułę czasu, metalową tubę, która została zamknięta i będzie wmurowana dla potomnych w konstrukcję budynku. W kapsule znalazła się m.in. miniatura plakatu z pierwszej edycji festiwalu (autorstwa Ryszarda Horowitza), wydanie dziennika „Nowości” z informacją o tegorocznym festiwalu na okładce czy kopia pisma inicjującego powstanie ECFC.  

Realizowany projekt powstał w cenionej na świecie pracowni Baumschlager Eberle Lustenau, i jego polskiego przedstawicielstwa BE DDJM Architekci. Studio Filmowe ECFC powinno powstać w ciągu 22 miesięcy. Za realizację obiektu odpowiada firma Erbud, mająca toruńskie korzenie.  

Kultura i sztuka to właściwe jedyne, co po nas zostaje. Jedyne, co kolejnym pokoleniom powie, jacy byliśmy. Wkładamy zwykle do kapsuły czasu różne artefakty, ale moim zdaniem akurat cała ta budowa, którą właśnie zaczynamy, jest jedną wielką kapsułą czasu. Już na zawsze zmieni centrum Torunia. Dziękuję inwestorowi za zaufanie, chciałbym szczególnie podziękować i osobiście pogratulować prezesowi Markowi Żydowiczowi konsekwencji, odwagi i myślenia na światowym poziomie. Projekt jest piękny, a w połączeniu z tym, jak my potrafimy go wybudować, wiem, że powstanie perełka! – powiedział Jacek Leczkowski, wiceprezes Grupy ERBUD.   

Wydarzenie to było momentem symbolicznym, który nie tylko otwiera drogę dla nowego etapu w historii tego prestiżowego festiwalu, ale też miasta Torunia. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage będzie nowoczesnym miejscem, dedykowanym sztuce filmowej oraz promocji kultury audiowizualnej. Pierwszy obiekt, studio filmowe, to początkowy etap całej inwestycji. Docelowo na Jordankach powstać ma wielofunkcyjny obiekt, który wraz ze wspomnianym Centrum Sztuki Współczesnej oraz Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki stworzy kulturalne serce Torunia.  

Kontrakt na budowę pierwszego etapu, podpisany na początku października z firmą ERBUD, opiewa na kwotę niemal 90 mln zł.