Odszedł Franz Rath, wybity autor zdjęć filmowych

2021-01-21
Odszedł Franz Rath, wybity autor zdjęć filmowych
Odszedł Franz Rath, wybity autor zdjęć filmowych
Kategoria:   

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w wieku 88 lat odszedł nasz wielki przyjaciel,  Franz Rath, autor zdjęć filmowych, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii niemieckiej i europejskiej kinematografii. Wielokrotny współpracownik Margarethe von Trotty i Volkera Schlöndorffa, współtwórca wielu ważnych niemieckich filmów drugiej połowy XX wieku, a jednocześnie człowiek niebywale szczery, dobry i skromny, przy tym świetny kompan i kawalarz.

Franz Rath był bardzo blisko z nami związany. Zaprzyjaźniliśmy się od pierwszego wejrzenia podczas spotkania na Camerimage w 1998 roku, w Toruniu. Przyjął wtedy rolę jurora Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Potem jeszcze kilkukrotnie brał udział w obradach jury kolejnych Festiwali. Prezentowaliśmy dwa jego filmy w konkursach głównych Camerimage: „Obietnica” w roku 1995 oraz „Rosenstrasse” w roku 2003. Oba zostały wyreżyserowane przez Margarethe von Trottę, z którą Franz Rath współpracował aż dziesięciokrotnie.

Franz Rath odwiedził Camerimage aż osiem razy, chętnie dzieląc się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami adeptów sztuki zdjęć filmowych. Nasze kontakty były daleko szersze niż współpraca podczas kolejnych edycji Camerimage. Często spotykaliśmy się w Monachium, gdzie podczas długich rozmów w gronie przyjaciół kochających sztukę filmową, autorów zdjęć z BVK zatroskanych przyszłością wszystkich uprawiających ten niezwykły zawód, zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc i radę w sprawach strategicznych dla Festiwalu. Wiele się od niego nauczyliśmy, a jego autorytet otworzył nam wiele drzwi. Będzie nam brakowało jego rad odnośnie współpracy z firmami produkującymi sprzęt i tworzącymi technologie filmowe, zwłaszcza teraz kiedy wchodzimy w okres realizacji wielokrotnie omawianego z Nim projektu stworzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Niezwykle poruszający i motywujący był jego podziw i uznanie, które okazywał nam jako twórcom i organizatorom Camerimage. Franz nazwał Camerimage „FFF” - Film Familien Fest.

Zapamiętamy go jako niezwykle serdeczną, ciepłą i dobrą osobę, z niebywałą pasją do tworzenia filmów i zawsze życzliwego dyskutowania o nich. Jego skromność, uczciwość i kultura bycia zarówno na planie filmowym, jak i w towarzystwie przyjaciół i znajomych mogą stanowić wzór do naśladowania.

Wraz z całym zespołem EnergaCAMERIMAGE pragnę złożyć kondolencje rodzinie i bliskim oraz kolegom z – Niemieckiego Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych, którego członkiem był od momentu powstania tej instytucji.

Marek Żydowicz
Dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE