Odznaczenie Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla Marka Żydowicza

2023-09-21
Odznaczenie Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla Marka Żydowicza
Odznaczenie Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla Marka Żydowicza
Kategoria:   

Prezydent Fundacji Tumult Marek Żydowicz został odznaczony przez Ministra ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu. Podniosła uroczystość odbyła się 19 września 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim w Sali Rady.

W uzasadnieniu przyznania odznaki przeczytać można: „Marek Żydowicz zainspirował miasta, z którymi współpracował do wielu przedsięwzięć trwale wpisujących się w ich infrastrukturę, krajobraz i wizerunek. Z jednej strony angażował do tego ikony świata filmowego, architektury i sztuki współczesnej, ale także z drugiej mobilizował lokalne władze a przede wszystkim wspólnotę samorządową do największych aspiracji i projektów.” Zauważone i docenione zostały działania Marka Żydowicza, które doprowadziły do powstania projektu Nowego Centrum Łodzi- wielkiego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego i urbanistycznego z porywającymi i nagradzanymi dziełami sztuki architektonicznej, a także z wizjonerską infrastrukturą komunikacyjną. Nie bez znaczenia dla przyznania medalu był także bydgoski okres jego działalności, gdy to właśnie nad Brdą organizowany był Festiwal Camerimage, Czas ten zaowocował powrotem do idei rozbudowy Opery Nova o kolejny krąg. Idei, która urzeczywistnia się na naszych oczach. W uzasadnieniu podkreślono także zasługi dla miasta w którym narodziła się Fundacja Tumult i z którym Marek Żydowicz związany jest od lat studenckich. „Toruń zyskał dzięki niemu Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, wcześniej zrewitalizowany protestancki zbór na Rynku Nowomiejskim na potrzeby wystawiennicze i artystyczne. Obecnie powstaje Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu

W trakcie uroczystości Minister Włodzimierz Tomaszewski osobiście skomentował decyzję o przyznaniu Medalu „Marek Żydowicz ma olbrzymie zasługi dla rozwoju samorządu, jest wielkim kreatorem miast, zwłaszcza gdzie sztuka filmowa jest priorytetem. Zatem miał i ma on wielki wpływ na rozwój Torunia, Łodzi i Bydgoszczy i wielu innych miast gdzie sztuka ta jest traktowana jako wielce przemawiająca”

Słowa te potwierdził w trakcie swojego przemówienia także Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, który wrócił do początków działalności Marka Żydowicza w Toruniu. „Akceptacja i uznanie jakie wyrażają się w przyznanym dziś Markowi Żydowiczowi odznaczeniu to akceptacja dla całego jego życiorysu zawodowego. Pamiętajmy, zaczynał swoją działalność w naszym mieście, tutaj tworzył Fundację Tumult – pod koniec lat 80. i stąd wyfrunął na dalekie światowe wody festiwal Camerimage, którego pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku” .

Marek Żydowicz odbierając odznaczenie nie ukrywał zaskoczenia, jednocześnie mówił o tym jak ważny jest dla niego fakt, że wieloletnie działania na rzecz miast w których działał zostały w ten sposób dostrzeżone i nagrodzone. To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem, ponieważ rzadko kiedy władza w tym kraju docenia zwykłych obywateli, którzy nie działają zawodowo w samorządzie, tylko realizują swoje wizje i marzenia, chcą robić to dla swojego miejsca. To jest dowód wielkiego uznania, że nasze próby podejmowane i w Toruniu, i w Łodzi, i w Bydgoszczy, zawsze kończyły się czymś konkretnym. W każdym z tych miast zostawiliśmy jakiś materialny ślad.

Zdjęcia autorstwa Agnieszki Bieleckiej dla Urzędu Miasta Torunia