Organizator Gali Oscarów będzie świętować 100 lecie także w Toruniu!

2024-05-21
Organizator Gali Oscarów będzie świętować 100 lecie także w Toruniu!
Organizator Gali Oscarów będzie świętować 100 lecie także w Toruniu!
Kategoria:   

Na przełomie 2027 i 2028 roku swoje 100-lecie świętować będzie Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, słynąca z organizacji gal Oscarowych. Szef Akademii Bill Kramer zapowiedział w minionym tygodniu, że huczne obchody rocznicowe zawitają także do Torunia, który znajdzie się tym samym w doborowym gronie obok takich miasta jak Los Angeles, Nowy Jork, Londyn, Melbourne czy Rzym. Taka deklaracja to efekt współpracy Akademii z Festiwalem EnergaCAMERIMAGE i powstającym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.

Amerykańska Akademia ogłosiła powołanie do życia programu „Academy 100”, którego wartość ma wynieść 500 milionów dolarów. Dzięki tym środkom sfinansowany zostanie szeroki zakres działań rocznicowych w tym organizacja konferencji, światowej klasy wystaw, realizacja ambitnych programów edukacyjnych, unikalnych wydarzeń filmowych i spotkań branżowych. Inicjatywa dzięki zaangażowaniu twórców filmowych i artystów z różnych środowisk i krajów ma umożliwić rozwijanie nowych talentów i wzmocnić międzynarodowe środowisko filmowe.

Swój udział w tym projekcie będzie miał również Toruń, w którym w 2028 roku zakończy się budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Akademii, której 1/3 członków pochodzi z innych krajów niż Stany Zjednoczone, zależy bowiem na międzynarodowym wymiarze programu „Academy 100”. Wśród miast które gościć będą wydarzenia realizowane w ramach rocznicowej inicjatywy Amerykańskiej Akademii, wymienia się Buenos Aires, Cannes, Johannesburg, Kioto, Lagos, Londyn, Los Angeles, Marrakesz, Melbourne, Meksyk, Mumbai, Nowy Jork, Rzym, San Francisco, Seul, Toronto, Wenecję i właśnie Toruń.

Warto przypomnieć, że Bill Kramer, Dyrektor Generalny Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz jeden z twórców otwartego we wrześniu 2021 roku w Los Angeles Muzeum Akademii poświęconego sztuce filmowej, odwiedził Toruń podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W trakcie swojej wizyty rozmawiał o możliwościach współpracy między Akademią a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE. W marcu na jego zaproszenie w Gali rozdania Oscarów uczestniczyli Dyrektor ECFC Kazimierz Suwała i Dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz.