Podtrzymanie deklaracji

2020-03-20
Podtrzymanie deklaracji
Podtrzymanie deklaracji
Kategoria:   

PODTRZYMANIE DEKLARACJI

W oczekiwaniu na pozytywną opinię Rady Ministrów RP o wpisaniu wsparcia kwotą 400 mln złotych budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu do wieloletniego planu rządu, która ma zapaść do końca czerwca 2020 roku, Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński został zapytany o szanse przetrwania inwestycji w obliczu panującej na świcie kryzysowej sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

Podczas wywiadu radiowego udzielonego Robertowi Mazurkowi w programie „Rozmowa RMF” w dniu 20 marca 2020 roku, Minister Gliński z ostrożnością wynikającą z wyjątkowości sytuacji, potwierdził chęć kontynuacji przedsięwzięcia ze względu na międzynarodową rozpoznawalność Festiwalu CAMERIMAGE, z którym instytucja ma być bezpośrednio związana, oraz jego potencjał promocyjny przyczyniający się do rozpowszechniania polskiej kultury na całym świecie. 

Powodem dlaczego zdecydowaliśmy się na wspólne współprowadzenie tej instytucji, bo to jest Europejskie Centrum Filmowe, jest to, że ta instytucja tworzy się wokół największego osiągnięcia filmowego w Polsce, jakim jest Festiwal Camerimage; jedyny polski festiwal filmowy, który jest znany na całym świecie, na który przyjeżdżają największe hollywoodzkie sławy, bo był w tym roku i Quentin Tarantino i Richard Gere. Na świecie to jest jedyna taka wizytówka polskiego kina, stworzona przez pewne określone środowisko i dlatego zarówno ja jako Minister Kultury, jak i Prezydent Zaleski z Torunia zdecydowaliśmy się tę markę wesprzeć, bo powinniśmy wspierać w Polsce to, co jest najlepsze.

Minister Gliński podkreślił również fakt, że ewentualne rządowe wsparcie w wysokości 400 mln złotych miałoby być dotacją łączną z rozłożeniem na okres kilku lat, z których najbliższe nie będą wiązały się z dużymi wydatkami. Te nadejdą dopiero w okresie rozpoczęcia prac budowlanych, czyli przy założeniu wstępnych planów najwcześniej w IV kwartale 2022 roku.

W tym roku akurat nie przewidywaliśmy dużych sum, ponieważ dopiero przygotowujemy się do konkursu architektonicznego, więc spokojnie. Decyzje trzeba odpowiednio wcześniej podejmować, a dopiero później będą realizowane. (…) To jest coś wartościowego dla polskiej kultury i istotne także dla kultury światowej i po prostu warto to wesprzeć.

Na zdjęciu: Wicepremier Piotr Gliński podczas wywiadu dla „Rozmowa RMF”