POKAZY SPECJALNE EnergaCAMERIMAGE 2021

2021-10-29
POKAZY SPECJALNE EnergaCAMERIMAGE 2021
POKAZY SPECJALNE EnergaCAMERIMAGE 2021
Kategoria:   

Prezentujemy skład sekcji Pokazy specjalne 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. 

BLUE BAYOU

©Focus Features

Choć Antonio urodził się w Korei, w wieku trzech lat został adoptowany i przewieziony do USA. Nie pamięta innego świata i czuje się stuprocentowym Amerykaninem. Nie wszyscy jednak postrzegają go w ten sposób. Mężczyźnie trudno znaleźć pracę, niezbędną by utrzymać ciężarną żonę i jej córkę z poprzedniego związku. Antonio nie ma pewności, czy kolejne odmowy są spowodowane jego wyglądem, czy też kilkoma błędami młodości. Jakby tego było mało, pewnego dnia zostaje zaciągnięty do lokalnego oddziału Służb Imigracyjnych i Celnych, gdzie dowiaduje się, że jego przybrani rodzice nie wypełnili lata wcześniej wymaganych dokumentów. Grozi mu deportacja.

Reżyseria: Justin Chon
Zdjęcia: Ante Cheng, Matthew Chuang
Produkcja: Entertainment One, MACRO
Polski dystrybutor: UIP Polska
Kraj i rok: USA, Kanada, 2021

CYRANO

photo credit: Peter Mountain
© 2021 Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc. All Rights Reserved.

Druga połowa XVII wieku, Cyrano, żołnierz niewielkiej postury i wielkiego serca, służy w kompanii i kocha się w urodziwej Roxanne, przyjaciółce z czasów dziecięcych. Choć ma duszę romantyka i potrafiłby wyznać jej miłość za pomocą tysiąca pięknych słów i metafor, zdaje sobie sprawę, że ze względu na swój wygląd nie ma szans na jej względy. Utwierdza się w tym przekonaniu, gdy w Roxanne zakochuje się też przybyły do kompanii Christian, żołnierz obdarzony przez naturę piękną twarzą i posturą. Sęk w tym, że Christian nie radzi sobie tak dobrze ze słowami, prosi więc Cyrano o pomoc, a ten… mu jej udziela. Nowa filmowa interpretacja klasycznego dzieła Edmonda Rostanda.

Reżyseria: Joe Wright
Zdjęcia: Seamus McGarvey
Produkcja: Bron Studios, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), Working Title Films, Universal Pictures
Polski dystrybutor: Forum Film Poland
Kraj i rok: Wielka Brytania, Włochy, Kanada, USA, 2021


CZERWONA NOTA

Cr: Frank Masi/NETFLIX © 2021

Specjalizujący się w łapaniu niemożliwych do schwytania przestępców agent FBI staje przed być może najtrudniejszym zadaniem w swojej karierze. Ma dokonać aresztowania osławionej złodziejki dzieł sztuki, która wymknęła się już chyba wszystkim światowym organom ścigania. Sęk w tym, że śmiertelnie niebezpieczna kobieta jest zawsze o kilka kroków przed nim. Co więc robi nasz bohater? To, czego nie powinien robić ktoś o jego statusie – wchodzi w układ z innym słynnym złodziejem dzieł sztuki, żeby wspólnie ukrócić wybryki jego koleżanki po fachu. Czy dwaj wspólnicy z przymusu dadzą radę jednej sprytnej kobiecie?

Tytuł oryginalny: The Red Notice
Reżyseria: Rawson Marshall Thurber
Zdjęcia: Markus Förderer
Produkcja: Bad Version, Flynn Picture Company, Legendary Entertainment, Netflix, Seven Bucks Productions
Polski dystrybutor: Netflix
Kraj i rok: USA, 2021


HISTORIA MOJEJ ŻONY

Photo credit: Mozinet / Csata Hanna

Na morzu kapitan Jakob Störr radzi sobie wyśmienicie. Zawsze wie, co zrobić i powiedzieć, a gdy sytuacja tego wymaga, potrafi podjąć ryzyko, by uratować czyjeś życie. Na lądzie idzie mu jednak nieco gorzej. Być może dlatego zgadza się na rzuconą przez kolegę półżartem sugestię, żeby odmienił swoje życie, żeniąc się z pierwszą kobietą, która wejdzie do kawiarni. Okazuje się nią być piękna Francuzka Lizzy, która ma w sobie żyłkę hazardzistki i po pewnym czasie zgadza się na małżeńską propozycję. Ich znajomość, zrodzona z kaprysu losu, przyniesie im z czasem coraz więcej żalu i goryczy.

Tytuł oryginalny: A feleségem története
Tytuł angielski: The Story of My Wife
Reżyseria: Ildikó Enyedi
Zdjęcia: Marcell Rév
Produkcja: arte France Cinéma, Dorje Film Spa, Inforg-M&M Film Kft., Komplizen Film GmbH, Moliwood Films srl, Paloalto Films, Pyramide Productions, RAI Cinema, WDR / Arte
Polski dystrybutor: Aurora Films
Kraj i rok: Węgry, Niemcy, Francja, Włochy, 2021


IN THE HEIGHTS: WZGÓRZA MARZEŃ

Nowy Jork, czasy współczesne. W zróżnicowanej kulturowo i społecznie latynoskiej dzielnicy Washington Heights młodzi ludzie żyją swoimi marzeniami, które uzewnętrzniają piosenką. Efektowne numery musicalowe pozwalają im mierzyć się z obojętnością zewnętrznego świata. Jednym z takich marzycieli jest Usavi, osierocony imigrant z Dominikany, który za cel swojego życia obrał powrót do swojego rodzinnego kraju, gdy tylko znajdzie na to pieniądze. Brakuje mu również odwagi, bowiem tak bardzo zżył się z otaczającą go barwną społecznością, że nie wyobraża sobie życia w innym miejscu. Z biegiem czasu nauczy się jednak, że marzeń nie osiąga się, chodząc na skróty.

Tytuł oryginalny: In the Heights
Reżyseria: Jon. M. Chu
Zdjęcia: Alice Brooks
Produkcja: 5000 Broadway Productions, Likely Story, Scott Sanders Productions, Warner Bros. Pictures
Polski dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska, Galapagos
Kraj i rok: USA, 2021


MAŁY BUDDA


Dean to architekt, któremu nie powodzi się ostatnio zbyt dobrze. Lisa jest nauczycielką, w której wciąż tkwi pasja do wykonywanego zawodu. Małżeństwo przeżywa swoje wzloty i upadki z godnością, ale nic nie jest w stanie przygotować ich na wizytę tybetańskiego mnicha, który twierdzi, że ich syn, Jesse, może być reinkarnacją jego nieżyjącego od prawie dekady wybitnego nauczyciela. Może, ale nie musi, bowiem pod uwagę brani są również inni kandydaci. Mimo wszelkich wątpliwości Dean i Lisa zgadzają się na wyjazd Jesse’ego do Tybetu, a ojciec, poszukujący duchowej odnowy, jedzie tam z synem. Jaki czeka ich los?

Tytuł oryginalny: Little Buddha
Reżyseria: Bernardo Bertolucci
Zdjęcia: Vittotio Storaro
Produkcja: Ciby 2000, Recorded Picture Company (RPC), Sahara Company, Serprocor Anstalt
Polski dystrybutor: Solopan
Kraj i rok: Francja, Liechtenstein, Wielka Brytania, 1993

MATKI RÓWNOLEGŁE

Janis jest doświadczoną fotografką, która poświęca się w pełni pracy zawodowej. Pewnego dnia zachodzi przypadkiem w ciążę z żonatym mężczyzną, co wywraca jej życie do góry nogami. Ana to z kolei pochodząca z rozbitej rodziny młoda dziewczyna, która chciałaby zapomnieć jak najszybciej o chłopaku, który ją zapłodnił. Spotykają się na oddziale porodowym i z miejsca nawiązują silną więź, wzmocnioną faktem, że obie rodzą niemal w tym samym czasie. Matki równoległe to historia dwóch samotnych kobiet, które nie podejrzewają, że losy ich i ich dzieci będą splatały się w zupełnie niespodziewanych momentach ich życia.

Tytuł oryginalny: Madres paralelas
Tytuł angielski: Parallel Mothers
Reżyseria: Pedro Almodóvar
Zdjęcia: José Luis Alcaine
Produkcja: El Deseo S.A., Radio Televisión Española (RTVE), Remotamente Films, Sony Pictures Entertainment (SPE)
Polski dystrybutor: GUTEK Film
Kraj i rok: Hiszpania, 2021


NIE CZAS UMIERAĆ

Credit: Nicola Dove
© 2019 DANJAQ, LLC AND MGM. ALL RIGHTS RESERVED.

Nazywa się Bond, James Bond, i po latach służby odszedł na zasłużoną emeryturę, nie potrafiąc poradzić sobie ani z pędzącą na złamanie karku rzeczywistością, ani z wypełniającymi mu głowę demonami przeszłości. Nie może jednak zbyt długo cieszyć się spokojem jamajskiego raju, gdyż z siedziby MI6 uprowadzono naukowca, który stworzył prawdopodobnie najniebezpieczniejszą broń znaną ludzkości. Bond daje się przekonać do powrotu i wyrusza na misję, która zmusi go do zmierzenia się zarówno ze swoją przeszłością i przyszłością. Najsłynniejszy filmowy agent stara się zamknąć rozpoczętą ponad piętnaście lat temu kinową podróż. I robi to z typowym dla siebie przytupem.

Tytuł oryginalny: No Time to Die
Reżyseria: Cary Joji Fukunaga
Zdjęcia: Linus Sandgren
Produkcja: B25 ,CineSite, Eon Productions, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), Universal Pictures
Polski dystrybutor: Forum Film Poland
Kraj i rok: Wielka Brytania, USA, 2021

NOMADLAND

Courtesy of Searchlight Pictures.
© 2020 20th Century Studios All Rights Reserved

Fern (Frances McDormand) - po gospodarczym upadku robotniczego miasteczka w Nevadzie - pakuje swojego vana i wyrusza w drogę, odkrywając życie poza ramami konwencjonalnego społeczeństwa jako współczesna nomadka. Nomadland, trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie.

Reżyseria: Chloé Zhao
Zdjęcia: Joshua James Richards
Produkcja: Cor Cordium Production, Hear/Say Productions, Highwayman Films
Polski dystrybutor: The Walt Disney Company Polska
Kraj i rok: USA, 2020

OCZY TAMMY FAYE

Film Oczy Tammy Faye przybliża niezwykłą historię sukcesów i niepowodzeń telewizyjnej ewangelistki Tammy Faye Bakker. W latach '70 i '80 ubiegłego stulecia Tammy Faye i jej mąż Jim Bakker zbudowali od podstaw największą na świecie religijną sieć medialną oraz chrześcijański park rozrywki. Tammy cieszyła się szczególnym szacunkiem, głosząc przesłanie miłości, akceptacji i prawa do szczęścia. Do legendy przeszła nie tylko jej otwartość i życzliwość wobec ludzi z różnych środowisk, ale również jej wyjątkowy głos i charakterystyczny makijaż. Niestety, nieprawidłowości finansowe, intrygi konkurentów oraz skandale doprowadziły do upadku misternie latami konstruowanego imperium.

Tytuł oryginalny: The Eyes of Tammy Faye
Reżyseria: Michael Showalter
Zdjęcia: Mike Gioulakis
Produkcja: Fox Searchlight Pictures, Freckle Films, MWM Studios, Searchlight Pictures, Semi-Formal Productions
Polski dystrybutor: The Walt Disney Company Polska
Kraj i rok: Kanada, USA, 2021

PARYŻ, 13. DZIELNICA

©Shanna Besson

W składających się z tysięcy anonimowych historii wieżowcach wielokulturowej paryskiej 13. dzielnicy, trójka pogubionych w świecie nieskończonych możliwości, ale i ograniczeń młodych ludzi poszukuje sposobu na życie. Emilie skończyła renomowane studia, jednakże pracuje w telemarketingu. Camille jest nauczycielem z klasy robotniczej, który zmienia kobiety jak rękawiczki. Nora to samotna kobieta po trzydziestce, która chciałaby dokończyć porzucone niegdyś studia. Jedni próbują wyrazić samych siebie przez niezobowiązujące romanse oraz seksualne igraszki, inni starają się stworzyć trwałe związki, jednak żadne z nich nie potrafi pogodzić się z tym, kim jest, gdy patrzy na siebie w lustrze.

Tytuł oryginalny: Les Olympiades
Tytuł angielski: Paris, 13th District
Reżyseria: Jacques Audiard
Zdjęcia: Paul Guilhaume
Produkcja: Canal+, Ciné+, France Télévisions Distribution
Polski dystrybutor: GUTEK Film
Kraj i rok: Francja, 2021

PSIE PAZURY

Cr. KIRSTY GRIFFIN/NETFLIX © 2021

Jest rok 1925, a głównymi bohaterami tej gorzkiej opowieści o miłości i przebaczeniu są dwaj bracia, Phil i George, zamożni ranczerzy z Montany. Phil jest typowym samotnikiem i drapieżcą, który żyje w zgodzie z naturą i potrafi znaleźć słaby punkt w każdym człowieku, z którym ma kontakt. George ma w sobie więcej ciepła i empatii, a także czysto ludzkiej przyzwoitości. Nic więc dziwnego, że to on poślubia uroczą wdowę Rose i zostaje ojczymem jej syna Petera. Philowi ciężko zaakceptować decyzję swojego brata, tym bardziej, że czerpie perfidną satysfakcję z drwienia z kobiety i chłopaka. A to prowadzi w linii prostej do konfliktu wartości, którego nikt się nie spodziewał.

Tytuł oryginalny: The Power of the Dog
Reżyseria: Jane Campion
Zdjęcia: Ari Wegner
Produkcja: BBC Films, Brightstar, Cross City Films, Max Films International, New Zealand Film Commission, See-Saw Films Ltd
Polski dystrybutor: Netflix
Kraj i rok: Wielka Brytania, Australia, USA, Kanada, Nowa Zelandia, 2021

TENDER BAR, THE

Photo: CLAIRE FOLGER © AMAZON CONTENT SERVICES LLC

Początek lat 70. XX wieku. Młody J.R. nie wie jeszcze, kim chciałby być, jest jednak pewien, że przeprowadzka z samotną mamą do jej rodzinnego domu, przez który wciąż przewija się jakieś kuzynostwo, zrobi dobrze im obojgu. Brakuje mu ojcowskiej figury, kogoś, kto zechciałby przelewać na niego swe dorosłe mądrości i pomagać wytyczać mu własne nastoletnie ścieżki. Kogoś takiego znajduje w osobie wujka Charliego. Charlie prowadzi lokalny bar, wypełniony książkami oraz pozytywną atmosferą małomiasteczkowego ciepła. Jeśli nawet nie uda mu się zastąpić J.R. ojca, nasączy go miłością do literatury, która sprawi, że chłopak zechce zostać pisarzem.

Reżyseria: George Clooney
Zdjęcia: Martin Ruhe
Produkcja: Big Indie Pictures, Smokehouse Pictures
Kraj i rok: USA, 2021

TICK, TICK…..BOOM!

Photo Credit: Macall Polay/NETFLIX ©2021

Zanim Jonathan Larson napisał Rent, przełomową rock operę podejmującą zagadnienia narkomanii i życia w cieniu AIDS, przez wiele lat próbował przebić się w świecie, który nie chciał się nim zainteresować. Film w formie dramatu muzycznego opowiada o czasach, gdy Larson pracował w nowojorskiej knajpce, przeżywał wraz z kumplami i koleżankami małe wzloty i bolesne upadki, i dokańczał latami coś, co miało stać się dziełem jego życia. Widząc, jak szerząca się w mieście epidemia AIDS niszczy marzących podobnie jak on aspirujących artystów, Jonathan zaczyna zastanawiać się: czy rzeczywiście warto poświęcać wszystko dla jednego marzenia?

Reżyseria: Lin-Manuel Miranda
Zdjęcia: Alice Brooks
Produkcja: 5000 Broadway Productions, Imagine Entertainment
Polski dystrybutor: Netflix
Kraj i rok: USA, 2021