Półmetek wystawy "Tumult w malarstwie lat 1979-1985 / Made in Cologne Mülheimer Freiheit

2023-02-01
Półmetek wystawy "Tumult w malarstwie lat 1979-1985 / Made in Cologne Mülheimer Freiheit
Półmetek wystawy "Tumult w malarstwie lat 1979-1985 / Made in Cologne Mülheimer Freiheit
Kategoria:   

Za nami półmetek unikatowej wystawy prezentującej malarstwo niemieckiego neoekspresjonizmu lat 80. XX wieku, która towarzyszyła zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE.

Wystawa jest pierwszą w Polsce prezentacją dorobku grupy malarzy działających w Kolonii pod nazwą Mülheimer Freiheit, którzy wyróżniali się przyjaznym podejściem do wszelkich zjawisk artystycznych, z czasem zyskując miano twórczości bez ideologii. Do grupy tej należeli Hans Peter Adamski, Peter Bömmels, Walter Dahn, Jiří Georg Dokoupil, Gerard Kever oraz Gerhard Naschberger. Działali oni bez jakichkolwiek założeń programowych, nigdy nie sformułowali żadnego manifestu, ani też nie mieli ambicji tworzenia własnej szkoły czy stylu. Odcinali się od sztuki zaangażowanej oraz polityki.

© EnergaCAMERIMAGE

Na toruńskiej wystawie zobaczyć można ponad 200 wielkoformatowych obrazów, odwołujących się do estetyki art brut, graffiti, bad painting, punkowych fanzinów czy muzyki nowofalowej. To niepowtarzalna okazja, by przekonać się jak artyści Mülheimer Freiheit wykorzystywali techniki malarstwa gestu, kolażu czy tworzenia murali. Obrazy te mogą wydawać się brutalne, agresywne, na pozór niestarannie skadrowane. Doskonale jednak oddają ducha czasów, w których powstawały, czasów gdy wypalił się już płomień euforii młodzieżowego ruchu końca lat 60. a świat po napaści Rosji na Afganistan ponownie pogrążał się w wyścigu zbrojeń i rywalizacji między dwoma światowymi mocarstwami.

 

wystawa „Tumult w malarstwie”

fot. Paweł Skraba

Kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, który o wystawie mówi w ten sposób:

Twórczość artystów Mülheimer Freiheit była wyrazem ich spontanicznych reakcji na drobne, codzienne zdarzenia i wyjątkowo na ważne fakty historyczne. Zjawisko Mülheimer Freiheit nie wyrosło ze świadomej kontynuacji różnych stylów ekspresjonistycznych. Jest unikatowe w swej pełnej akceptacji różnych zjawisk świata sztuki. To jest po prostu Ekspresjonizm Afirmatywny.

Partnerem głównym wydarzenia dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Torunia oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wystawa zorganizowana została dzięki współpracy Fundacji Tumult i Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage oraz przy wsparciu patronów medialnych: Rzeczpospolita, Wirtualna Polska, Grupa Polska Press, Nowości, I.PL, AMS.

Wystawa w CSW Znaki Czasu w Toruniu potrwa do 16 kwietnia 2023 roku.