Popularni twórcy cyfrowi przeprowadzą w Kinie CAMERIMAGE warsztaty z licealistami

2023-09-06
Popularni twórcy cyfrowi przeprowadzą w Kinie CAMERIMAGE warsztaty z licealistami
Popularni twórcy cyfrowi przeprowadzą w Kinie CAMERIMAGE warsztaty z licealistami
Kategoria:   

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE zaprasza młodzież szkół licealnych zainteresowaną tworzeniem filmów na warsztaty, które poprowadzą popularni twórcy internetowi. W ramach projektu „Kopernikański przewrót medialny – kreatywni działają w internecie” w ciągu czterech dni warsztatów ich uczestnicy nauczą się pisać scenariusze do swoich filmów, przejdą kurs autoprezentacji przed kamerą i poszerzą swoją wiedzę z zakresu montażu filmowego. Pod opieką mentorów przygotują także własne krótkie filmy poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Udział w projekcie zapowiedzieli twórcy tak popularnych internetowych kanałów jak „Historia bez cenzury” (ponad 1,5 miliona subskrybentów na YouTube) czy „Astrofaza” (ponad 500 tysięcy subskrybentów na You Tube) Grupa Filmowa Darwin (1 milion subskrybentów) .

Warsztaty, odbędą się w dniach 21-24 września w Kinie CAMERIMAGE funkcjonującym w budynku Fundacji Tumult (Rynek Nowomiejski 28), a udział w nich wziąć będzie mogła grupa 36 młodych osób z naszego regionu. Projekt skierowany jest do młodych osób posiadających już pewne umiejętności w realizacji własnych krótkich form filmowych, które chciałyby rozwijać swoje kompetencje. Oprócz zajęć typowo warsztatowych w programie wydarzenia znajdzie się też dyskusja na temat zagrożeń związanych z aktywnym funkcjonowaniem w internecie, którą poprowadzi dr Łukasz Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz panel „Jak zdobyć 100 tys. subskrybentów”, w którym udział weźmie m.in. przedstawicielka serwisu „Patronite” wspomagającego pozyskiwanie finansowania dla osób twórczych. Założeniem projektu „Kopernikański przewrót medialny – kreatywni działają w internecie” jest wykorzystanie posiadanych przez młodzież umiejętności technicznych i kompetencji cyfrowych w dobrym, pożytecznym celu, jej aktywizacja twórcza i kreatywna. Zdobyte i rozwinięte w ramach warsztatów kompetencje mają pomóc młodym ludziom w podejmowaniu w filmowej formie tematów dla nich istotnych, w tym budowaniu świadomości proekologicznej, problemu integracji osób niepełnosprawnych, uzależnienia od internetu, czy wreszcie rozwijaniu wiedzy na temat historii naszego kraju. Potencjał znanych twórców internetowych, którzy poprowadzą warsztaty ma zainspirować młodzież do rozwijania swoich kompetencji poprzez tworzenie materiałów, które mają szansę zyskać szerokie grono odbiorców właśnie wśród młodych ludzi, a które nie będą jednocześnie jedynie bezwartościową wprawką filmową.

Organizatorzy projektu czekają na zgłoszenia zainteresowanych do 15 września. Chęć udziału w warsztatach zgłaszać można pisząc na adres office@ecfcamerimage.pl. Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest on realizowany w ramach programu „Rozwój Sektorów Kreatywnych” prowadzonego przez Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

Harmonogram wydarzenia

Czwartek 21 września

11:00 Inauguracja warsztatów, przywitanie uczestników

11:05 Projekcja filmu fabularnego „Disconnect”

13:00 Dyskusja dot. zagrożeń związanych z internetem moderowana przez Łukasza Wojtkowskiego (UMK)

17:00 Jak znaleźć ciekawy temat i zaplanować realizację materiału – Łukasz Kazek („History story”)

Piątek 22 września

11:00 Warsztaty z podstaw sztuki operatorskiej i zagadnień technicznych związanych z realizacją materiału filmowego – Tomasz Okoń („Historia bez cenzury”)

13:00 Jak atrakcyjnie zmontować materiał – GF Darwin

16:00 Przerwa obiadowa

17:00 Jak zdobyć setki tysięcy fanów - panel dotyczący skutecznych sposobów promowania własnej działalności internetowej – Łukasz Wojtkowski (UMK)Patrycja Górka (Patronite), Łukasz Kazek, Tomasz Okoń, GF Darwin

Sobota 23 września

9:00 Warsztat autoprezentacji przed kamerą – Piotr Kosek („Astrofaza”)

Od 11:30 – praca w grupach nad przygotowaniem projektu filmowego – pod opieką mentorów Łukasz Kazek, Tomasz Okoń, GF Darwin, Piotr Kosek

Niedziela 24 września

11:00 Podsumowanie warsztatów wraz z prezentacją materiałów zrealizowanych w czasie ich trwania oraz przeprowadzeniem panelu z udziałem opiekunów grup warsztatowych oraz uczestników.