Powołanie Dyrektora

2020-01-07
Powołanie Dyrektora
Powołanie Dyrektora
Kategoria:   

POWOŁANIE DYREKTORA ECF CAMERIMAGE

W ślad za decyzją październikowej sesji Rady Miasta Torunia, z początkiem roku swoją działalność rozpoczyna Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE, które w dniu 2 stycznia 2020 zostaje oficjalnie wpisane do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W oparciu o rekomendację Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego natomiast, na stanowisko dyrektora ECF CAMERIMAGE powołany zostaje Kazimierz Suwała, wieloletni dyrektor Biura Festiwalowego CAMERIMAGE z ogromnym doświadczeniem w dziedzinie organizacji wydarzeń filmowych oraz pozyskiwania środków finansowych, w tym unijnych. We wtorek, 7 stycznia 2020 roku Kazimierz Suwała odebrał nominację na dyrektora ECF CAMERIMAGE z rąk Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pawła Lewandowskiego.

Kazimierz Suwała jest absolwentem kierunku zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jak również studiów Master of Business Administration prowadzonych przez Wyższą Szkołę Bankową w Toruniu przy współpracy z Franklin University w amerykańskim Columbus w stanie Ohio. Z festiwalem CAMERIMAGE związany jest od prawie dwudziestu lat, gdzie od 2011 roku pełni rolę dyrektora Biura Festiwalowego. Ponadto w 2006 roku wybrany został prezesem zarządu Fundacji Sztuki Świata, powołanej do życia przez amerykańskiego reżysera Davida Lyncha oraz twórcę i dyrektora Festiwalu CAMERIMAGE Marka Żydowicza, a od 2017 roku pełnił rolę doradcy dyrektora w zakresie pozyskiwania środków unijnych w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Do pierwszych zadań nowo powołanego dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, należy dopilnowanie wszelkich formalności związanych z rejestracją instytucji uprawomocniającą jej działalność. W dalszej perspektywie Kazimierz Suwała ma skupić się na szeroko zakrojonych czynnościach związanych z pozyskiwaniem środków finansowych na budowę siedziby Centrum. Jednym z kluczowych zadań Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE jest również coroczna współorganizacja Festiwalu CAMERIMAGE, a w dalszej perspektywie również innych wydarzeń artystycznych związanych z kulturą audiowizualną szeroko pojętą, mających wypełnić wartościową treścią całoroczny program działania instytucji.

Podczas zorganizowanej z tego tytułu w dniu 9 stycznia 2020 roku konferencji prasowej zapowiedziana zostaje również organizacja konkursu architektonicznego, który wyłoni wykonawcę projektu budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Obiekt zgodnie z podpisaną wcześniej umową ma współgrać  z unikatowym charakterem toruńskiej starówki i odznaczać się wyjątkową architekturą. W konferencji wzięli udział Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski, Prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor ECF CAMERIMAGE Kazimierz Suwała oraz twórca i dyrektor Festiwalu CAMERIMAGE Marek Żydowicz.

Filmowe wydarzenia uzupełnią wartość toruńskiej kultury. Zapewnią obecność Torunia w całym, wielkim, bardzo bogatym programie życia kulturalnego Europy.

Michał Zaleski Prezydent Miasta Torunia

Na zdjęciu: Dyrektor ECF CAMERIMAGE Kazimierz Suwała oraz Wiceminister Kultury Paweł Lewandowski [fot. archiwum MKiDN]