Skład First Look - Konkursu Pilotów Seriali EnergaCAMERIMAGE 2020!

2020-10-26
Skład First Look - Konkursu Pilotów Seriali EnergaCAMERIMAGE 2020!
Skład First Look - Konkursu Pilotów Seriali EnergaCAMERIMAGE 2020!
Kategoria:   

Prezentujemy tegoroczny skład sekcji First Look - Konkurs Pilotów Seriali. O główną nagrodę walczyć będą autorzy zdjęć poniższych dziesięciu produkcji telewizyjnych.

ATLANTIC CROSSING


Mawia się, że historię piszą zwycięzcy, co jest oczywiście prawdą, gdyż przegrani są przeważnie zapominani, jednak prawdą niepełną – wielu zwycięzców, w sensie ludzi ważnych dla rozwoju gatunku ludzkiego, także pokrywa się patyną niepamięci. Ludzi takich jak księżniczka Marta, która ma ogromne zasługi w walce o europejską demokrację w czasie II wojny światowej, ale pozostaje osobą nieznaną nawet w rodzimej Skandynawii. Serial opowiada o jej losach, gdy na skutek nazistowskiej inwazji na Norwegię w kwietniu 1940 roku wyrusza z rodziną w podróż przez Atlantyk i staje się w krótkim czasie zaufaną osobą amerykańskiego prezydenta Franklina D. Roosevelta. Media doszukują się skandalu obyczajowego, zaś w Europie napływające zza oceanu plotki są traktowane z rosnącym niepokojem, ale księżniczka nie ma czasu na flirty, angażuje się w amerykańską politykę i próbuje przekonywać neutralne Stany Zjednoczone do pomocy walczącej z okupantem Norwegii. Silna i niezależna Marta czuje się mimo to niepewnie na obcej ziemi, pośród ludzi tak odmiennych od tych, przy których dorastała.

Reżyseria: Alexander Eik
Zdjęcia: Carl Sundberg
Produkcja: Cinenord Drama
Dystrybucja: Beta Film w koprodukcji z Beta Film for NRK
Kraj i rok: Norwegia, 2020

 

GOOD LORD BIRD, THE


Kadr z "The Good Lord Bird",
SHOWTIME


Historia ukazana w The Good Lord Bird jest opowiadana z punktu widzenia Oniona (Joshua Caleb Johnson), czarnoskórego chłopca, który zostaje członkiem grupy żołnierzy-abolicjonistów pod przewodnictwem Browna podczas tzw. Krwawiącego Kansas - okresu, gdy kraj był polem bitwy między przeciwnikami i zwolennikami niewolnictwa. Chłopiec ostatecznie bierze udział w słynnym najeździe na Zbrojownię Stanów Zjednoczonych w Harpers Ferry w 1859. Najazd Browna nie zainicjował wprawdzie buntu niewolników, ale stanowił istotny przyczynek do wojny secesyjnej. The Good Lord Bird tka humorystyczny, dramatyczny i historyczny gobelin przedwojennej Ameryki, zwracając uwagę na skomplikowane i wciąż zmieniające się role rasowe, religijne i płciowe, składające się na amerykańską tożsamość.

Reżyseria: Albert Hughes
Zdjęcia: Peter Deming
Produkcja: SHOWTIME Presents, A Blumhouse Television Production, Under the Influence Productions, Mark 924 Entertainment
Dystrybucja: ViacomCBS Global Distribution Group
Kraj i rok: USA, 2020

 

HUNTERS

Wiele powstało filmów i seriali o przyczynach oraz skutkach nazizmu, być może jeszcze więcej o pokłosiu pozostawionym na świecie przez jedną z najniebezpieczniejszych ideologii w historii ludzkości. Tej osadzonej w połowie lat 70. XX wieku opowieści nie da się natomiast porównać z niczym, co wcześniej powstało. Jonah jest młodym Żydem z Brooklynu, który porzuca marzenia o studiach, żeby pomóc finansowo ukochanej babci, handlując trawką z ludźmi, którzy poszukują relaksu od zgiełku dnia codziennego. Chłopakowi nie jest jednak dane spełnić swej powinności odpowiedzialnego wnuczka, bowiem babunia zostaje brutalnie zamordowana w niejasnych okolicznościach przez zamaskowanego napastnika. W ten sposób Jonah dostaje się pod opiekę Meyera, wielce zamożnego byłego więźnia nazistowskich obozów koncentracyjnych, który przewodzi zorganizowanej grupie mścicieli stawiających czoła ludziom, którzy pragną stworzyć na terenie Stanów Zjednoczonych IV Rzeszę. Dość dodać, że w życiu Jonaha nic już nigdy nie będzie takie samo.

Reżyseria: Alfonso Gomez-Rejon
Zdjęcia: Frederick Elmes
Produkcja: Monkeypaw Productions, Amazon Studios
Dystrybucja: Prime Video
Kraj i rok: USA, 2020


KRÓL

Kadr z "Króla",
zdj. Łukasz Bąk


Jakub Szapiro jest żydowskim bokserem, który wyrobił sobie w okresie międzywojnia reputację jednego z najlepszych na ringu. Przygotowuje się właśnie do ostatniej i być może najważniejszej walki w karierze. Jakub Szapiro jest brutalnym gangsterem, wszystkie kobiety kochają go i pożądają, a mężczyźni – zarówno ci zalegający ze spłatą długu, jak i wrogowie ideowi – boją się nadepnąć mu na odcisk. Mimo to lituje się nad ubogim żydowskim chłopakiem, którego ojca był zmuszony pozbawić życia, i bierze go pod swoje skrzydła, pokazując mu życie, o jakim tamtemu nawet się nie śniło. Jakub Szapiro jest zaufanym człowiekiem „Kuma” Kaplicy, szarej eminencji Warszawy 1937 roku, człowieka, który z przerażeniem patrzy, jak stolica ulega coraz bardziej faszystowskim nastrojom, upatrując w nazistowskich Niemczech inspiracji do wyeliminowania Żydów z „nowej Polski”. Jakub Szapiro widzi siebie w roli następcy Kaplicy, lecz nie zdaje sobie sprawy z istnienia różnych zakulisowych intryg, które mogą sprawić, że zamiast królem stolicy stanie się pionkiem w czyjejś partii społeczno-politycznych szachów.

Tytuł angielski: The King of Warsaw
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Zdjęcia: Kacper Fertacz
Produkcja: Aurum Film
Polski dystrybutor: Canal+ Polska S.A.
Kraj i rok: Polska, 2020

 

MIASTO NA WZGÓRZU

Kadr z "Miasta na wzgórzu",
Claire Folger/SHOWTIME

Na początku lat tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątych Boston był miastem wielu ekscytujących możliwości, ale też licznych ułomności, z których największą było bezprawie panujące zarówno pośród zagorzałych kryminalistów i ludzi, którzy kryminalistami się stawali, jak i w szeregach policji. W sytuacji, w której nie da się ustalić, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem, przeniesiony niedawno do Bostonu idealistyczny prokurator okręgowy DeCourcy Ward potrzebuje znaleźć jak najwięcej przyjaciół, którzy będą go wspierać w wymierzaniu sprawiedliwości. Początkowo nic nie wskazuje na to, że jednym z nich stanie się doświadczony agent FBI Jackie Rohr, złotousty „brudny” glina, który działa w szarej strefie, nie cierpi poprawności politycznej i wolałby, żeby na ulicach panowało prawo silniejszego. A jednak, wydarzenia nadchodzących miesięcy sprawią, że tych dwóch postrzegających świat zupełnie inaczej mężczyzn zacznie ze sobą współpracować, zyskując do siebie stopniowo szacunek i zaufanie. Czy uda im się odmienić przyszłość Bostonu?

Tytuł oryginalny: City on a Hill
Reżyseria: Michael Cuesta
Zdjęcia: Alex Disenhof
Produkcja: SHOWTIME Presents, Little Mountain Films, Pearl Street Films, The Levinson/Fontana Company
Dystrybucja: Showtime Networks, ViacomCBS Global Distribution Group
Polski dystrybutor: HBO Polska
Kraj i rok: USA, 2019


NORMAL PEOPLE

Marianne jest krnąbrną nastolatką z bogatego domu, która mimo swej nieprzeciętnej inteligencji nie potrafi dopasować się do świata szkolnych koleżanek i kolegów. Zamiast imprez pociągają ją książki, od rozmów o niczym woli refleksyjną samotność, a jedną z jej ulubionych rozrywek jest płynięcie pod prąd społecznym konwenansom. Dlatego tak dziwnym wydaje się uczucie, którym dziewczyna obdarza, nieco wbrew zdrowemu rozsądkowi, Connella, wysportowanego, lubianego przez wszystkich chłopaka, którego matka pracuje jako sprzątaczka dla rodziny Marianne. On też nie do końca rozumie, co go ciągnie do sarkastycznej, aspołecznej koleżanki, z którą nie da się przeważnie rozmawiać, nie trafiając na jej ciętą ripostę. Zaczyna jednak z nią flirtować, choć na jego prośbę w tajemnicy, żeby nikt w szkole się nie dowiedział. Odkrywa z zaskoczeniem, że pozory mylą, a to, kim człowiek jest na zewnątrz, nie zawsze pokrywa się z prawdą o nim. Ich nastoletnia miłość, mimo iż delikatna i krucha, pomaga im radzić sobie z życiowymi zawodami i lepiej zrozumieć swoje ambicje i marzenia.

Reżyseria: Lenny Abrahamson
Zdjęcia: Suzie Lavelle
Produkcja: Element Pictures
Dystrybucja: BBC, Hulu, RTE
Kraj i rok: Irlandia, 2020


OD NOWA

Grace jest jedną z tych szczęśliwych kobiet sukcesu, które mogą śmiało powiedzieć, że ich życie jest idealne, a zarazem wypełnione treścią i wartościami. Jej mąż jest uwielbianym onkologiem dziecięcym, synek rozwija się w szkole prywatnej o wspaniałych tradycjach, a ona sama nie tylko spełnia się jako terapeutka, ale zaczyna właśnie karierę pisarską. I nagle wszystko zaczyna się rozpadać niczym pozostawiony na wietrze domek z kart. Ukochany mąż Grace staje się głównym podejrzanym w sprawie mordu tak makabrycznego, że kobiecie trudno o tym w ogóle myśleć, zwłaszcza, że znała ofiarę – to matka jednego z dzieci ze szkoły jej syna. Nie pomaga fakt, iż złaknione skandalu ze świata pięknych i bogatych media wykorzystują tę sposobność, by wyżyć się na Grace i jej zamożnej rodzinie. Gdy kobiecie wydaje się, że zstąpiła w najniższy krąg piekła, w jej głowie pojawia się straszna myśl – a co jeśli to wszystko jest prawdą, a ona byłaby w stanie zapobiec tej tragedii, gdyby nie żyła z klapkami na oczach? Co jeśli, zasłużyła na karę?

Tytuł oryginalny: The Undoing
Reżyseria: Susanne Bier
Zdjęcia: Anthony Dod Mantle
Produkcja: Blossom Films
Dystrybucja: Home Box Office, Inc.
Polski dystrybutor: HBO Polska
Kraj i rok: USA, 2020


WYCHOWANE PRZEZ WILKI

Odległa przyszłość. Ludzkość osiągnęła poziom technologicznego zaawansowania pozwalający realistycznie myśleć o kolonizacji nowych planet. Z konającej od ran odniesionych w wojnach religijnych Ziemi wyrusza gigantyczna kosmiczna Arka wypełniona wyznawcami kultu Sola. Celem jest Kepler-22b, który ma stać się, ku chwale jedynego i prawdziwego boga, nową kolebką gatunku ludzkiego. Religijnych radykałów wyprzedzają natomiast dwa wysłane przez ateistów humanoidalne androidy wyposażone w dwanaście zapłodnionych embrionów oraz technologię pozwalającą „sztucznym ludziom” urodzić i wychować pierwsze pokolenie „kosmicznych ludzi”. Założona przez tę niekonwencjonalną „pierwszą rodzinę” mała osada kiełkuje stopniowo pośród obcej pod każdym względem dziczy, ale napotyka także wiele przeszkód. Gdy po wielu latach do Keplera-22b zbliża się nareszcie Arka czcicieli Sola, androidy i ich dojrzewający w kulcie nauki wychowankowie przeszli już mnóstwo traum i życiowych zawodów. Porozumienie między tymi dwoma sposobami myślenia jest niemożliwe. Czy ludzkość zdoła osiedlić się w nowym świecie?

Tytuł oryginalny: Raised by Wolves
Reżyseria: Ridley Scott
Zdjęcia: Dariusz Wolski
Produkcja: Film Africa Worldwide
Dystrybucja: HBO Max
Polski dystrybutor: HBO Polska
Kraj i rok: USA, 2020

 

ZERO ZERO ZERO

Kadr z "Zero Zero Zero",
Stefania Rosini-Amazon Studios


Max Finch jest wyrachowanym magnatem medialnym o nieograniczonych politycznych możliwościach, typem człowieka, który po wejściu do jakiegokolwiek pomieszczenia emanuje tak wielką pewnością siebie i posiadanej władzy nad maluczkimi, że ludziom odbiera głos. Manipulatorski, elegancki, diabelsko czarujący, postrzega otaczający świat jak ogromną szachownicę, na której może rozstawiać dowolnie swoje pionki. W życiu prywatnym ponosi jednak porażkę za porażką, zwłaszcza w przypadku Cadena, syna, którego chciał wyszkolić na swego następcę i uczynił redaktorem popularnej gazety „The National Reporter”, a który nie wytrzymał presji i stał się jego kilkadziesiąt lat młodszą karykaturą. Trudno też nazwać ciepłymi relacje Maxa z byłą żoną, Kathryn, Niespodziewana rodzinna tragedia połączy jednak tę trójkę w sposób, którego się nie spodziewali. Czy chłodny i bezlitośnie opanowany biznesmen będzie w stanie wykrzesać z siebie jeszcze odrobinę człowieczeństwa, by uratować najbliższych?

Reżyseria: Stefano Sollima
Zdjęcia: Paolo Carnera, Vittorio Omodei Zorini
Produkcja: Studiocanal, Amazon Studios
Dystrybucja: Prime Video
Polski dystrybutor: HBO Polska
Kraj i rok: Włochy, 2019