SKŁAD KONKURSU DEBIUTÓW OPERATORSKICH 2021!

2021-10-20
SKŁAD KONKURSU DEBIUTÓW OPERATORSKICH 2021!
SKŁAD KONKURSU DEBIUTÓW OPERATORSKICH 2021!
Kategoria:   

Konkurs Debiutów Operatorskich został zainicjowany w roku 2010 jako konsekwencja coraz większego otwarcia na wartych uwagi młodych twórców i kreowane przez nich nowe filmowe zjawiska. Pomysł utworzenia tej sekcji jest naturalną konsekwencją naszych wcześniejszych działań. Od lat bowiem sprzyjamy nowatorskim twórcom, w których projektach spotykają się intelektualna swoboda, przenikliwość spojrzenia na sprawy świata oraz chęć inspirowania innych artystów ekranu.

Efektem Konkursu Debiutów Operatorskich są nowe odkrycia: świetne filmy, które pomimo dużej wartości artystycznej z trudem dotarłyby do szerszego obiegu oraz znakomici twórcy, których nowe przedsięwzięcia zaskakują nie tylko przyznających nagrody członków Jury, ale i widzów na całym świecie. W obu Konkursach brane są pod uwagę pierwsze i drugie filmy danych twórców.

 
Konkurs jest pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
 
 
 
 
**********

ANNULAR ECLIPSE

 
Czymże jest ludzka tożsamość, jeśli nie poszerzanym każdego dnia zbiorem wspomnień tego, co człowiek robił, mówił i myślał, jak kochał, marzył, rozpaczał i wstawał z kolan po poniesionych porażkach? Czy bez definiujących przeszłość wspomnień człowiek jest wciąż tym, kim był, czy może jednak stworzyć siebie ponownie, niejako od zera? Ciało też na swój sposób pamięta, ale czy jest w stanie funkcjonować niezależnie od umysłu? A jeśli w jednym ciele umieścić wspomnienia innego umysłu? W futurystycznym chińskim mieście roku 2030 dwójka płatnych zabójców, Ge i Song, morduje z zimną krwią kolejne cele wyznaczone przez tajemniczą organizację. Ge ostatnio nie jest jednak sobą. Surrealistyczne nocne koszmary i zaznawane za dnia dziwaczne wizje sprawiają, że mężczyzna zaczyna zastanawiać się, czy nie jest przypadkiem kreacją nowoczesnej technologii, która wyeliminowała Alzheimera, ale dała też ludziom narzędzia do manipulowania ludzkim umysłem. Niespodziewanie w trakcie wykonywania zlecenia Ge zauważa zdjęcie ofiary ze… sobą.
 
Tytuł oryginalny: Ji Yi Qiu Long
Reżyseria: Zhang Chi
Zdjęcia: Yi Fang
Produkcja: Ning Bo Holy High Film Task Group
Kraj i rok: Chiny, 2021
  
 

BACK TO THE WHARF

Rok 2007, przez ostatnie dwie dekady Chiny przeszły gigantyczną modernizację, która uczyniła z kraju globalnego gracza, lecz poniosła za sobą także mnóstwo ofiar. Jedną z nich był Song Hao, mieszkający w miasteczku rybackim mężczyzna, który na początku lat 90. XX wieku zapowiadał się na błyskotliwego nastolatka ze świetlaną przyszłością, jednakże korupcja oraz lokalne układy pozbawiły go biletu na studia. Co więcej, rozsierdzony chłopak zabija przypadkiem Bogu ducha winnego mężczyznę, po czym zrozpaczony ucieka w świat, by nie splamić honoru rodziny. Jest rok 2007, Song Hao wraca do domu na pogrzeb matki, którą dawno temu opuścił, lecz na miejscu zastaje świat nieprzypominający tego, który kiedyś znał. Zmieniły się struktury władzy, podejście ludzi, a także standardy życia. W poszukiwaniu miejsca dla siebie w tym nowym/starym domu, Song Hao będzie musiał stawić choćby czoła ojcu, który pomógł mu niegdyś w zabójstwie, a także nastoletniej córce zabitego przypadkiem człowieka.
Tytuł oryginalny: Feng Ping Lang Jing
Reżyseria: Xiaofeng Li
Zdjęcia: Songri Piao
Produkcja: Xiamen Maoying Media, Tianjin Maoyan Weying Media, Fujian Pingtan Turan Movie, Shanghai Hanna Pictures, Tianjin Turan Movie, Shanghai Dashui Cultural Development
Kraj i rok: Chiny, 2020

BIPOLAR

Bezimienna piosenkarka przybywa do Tybetu na swego rodzaju pielgrzymkę, która ma jej pomóc w wyzwoleniu się od traum przeszłości, zwłaszcza przedwczesnej śmierci pewnego chłopaka, którego kiedyś najwyraźniej kochała. Dzień jest szczególny – są jej urodziny. Oczekując w restauracji na zamówiony posiłek, dostrzega wyczekującego swego końca homara o pięknej tęczowej skorupie, który, jeśli wierzyć wyjaśnieniom obsługi lokalu, ma w sobie coś świętego. Nie potrafiąc przejść do porządku dziennego z cierpieniem skorupiaka, dziewczyna wykrada go kolejnego dnia i rusza na nową pielgrzymkę, której celem jest tym razem wypuszczenie homara na wolność w miejscu, w którym został schwytany. Przemierzając tybetańskie bezdroża, bezimienna bohaterka napotyka szereg postaci w taki czy inny sposób związanych z jej przeszłością, teraźniejszością i być może przyszłością: sprzedawcę peruk, cytującego poezję mnicha, ciężarną kobietę, konnego jeźdźca i innych. Dziewczyna zanurza się coraz bardziej w oniryczną podróż na granicy jawy i snu.

Reżyseria: Queena Li
Zdjęcia: Yuming Ke
Produkcja: Nameless Pictures
Kraj i rok: Chiny, 2020

CHUPACABRA

W otoczeniu surowego piękna Morza Czarnego żyje w skrajnym ubóstwie pewna rodzina, która rodziną nigdy zostać nie powinna. Dziewięcioletni Andrey błąka się po lokalnych bezdrożach i przeczesuje piaszczyste plaże i nadmorskie jaskinie, szukając różnych inspirujących wyobraźnię przedmiotów, które pozwalają mu choć na chwilę zapomnieć o pożerającej go samotności. Ojciec jest pijakiem i nie czuje jakiejkolwiek odpowiedzialności za syna, którego powołał do życia w przypływie pasji. Matka nie radzi sobie sama ze sobą i jest wściekła na świat, że ma dodatkową gębę do wykarmienia – na tyle, że rozważa wysłanie dziecka do szkoły z internatem, byle dalej od siebie i swoich problemów. Mimo że Andrey dojrzewa w świecie, który krzyczy mu w twarz, że go nie chce, chłopak walczy dzielnie o przetrwanie. Znalezione nad wodą puste butelki można przecież wymienić na kilkadziesiąt rubli. Starsza koleżanka, choć zajęta, jest tak ładna, że samo przebywanie w jej towarzystwie już jest pewną pociechą. Zjawia się też pies-przybłęda, który oferuje bujnej wyobraźni chłopca mnóstwo nowych opcji.
 
Reżyseria: Grigory Kolomytsev
Zdjęcia: Alexey Venzos
Produkcja: Production Center VGIK-Debut
Kraj i rok: Rosja, 2020

MŁODOŚĆ W NORTH HOLLYWOOD

Przyjaźń jest jednym z najistotniejszych czynników kształtujących wciąż chaotyczną osobowość młodego człowieka. Przyjaciele, na których można polegać, mają o wiele większą moc sprawczą niż nawet najlepsi i najbardziej wyrozumiali rodzice. Stojący na krawędzi dorosłości Michael ma na szczęście Jaya i Adolfa, bez których nie byłby tym, kim się stał. Nie tylko dlatego, że przyjaciele nie robią mu wykładów, że trzeba wkładać zasłonkę od prysznica do wanny, żeby woda nie wyciekła na podłogę, lecz z tego prostego względu, że Michael czuje się z nimi tak, jakby był zdolny do wszystkiego. Niezależnie od tego, czy służą jako ministranci na mszy, czy wkurzają dla żartu ochroniarzy pod lokalnym marketem. Każda młodość musi jednak w końcu wygasnąć i ustąpić miejsca mniej lub bardziej uwierającej dorosłości. Przed Michaelem stoi wybór: rozpocząć studia na kierunku, którym nie jest wcale zainteresowany, albo pracować wraz z ojcem na budowie. Żadna z tych opcji nie satysfakcjonuje chłopaka, ale, cóż, dorosłość nie poczeka.

Tytuł oryginalny: North Hollywood
Reżyseria: Mikey Alfred
Zdjęcia: Ayinde Anderson
Produkcja: Illegal Civ
Kraj i rok: USA, 2021

SON OF MONARCHS

Mendel urodził się i wychował w Meksyku, tam emocjonalnie dojrzał, tam fizycznie dorósł, tam przeżył wiele pierwszych razów, tam też zachwycił się efemerycznym światem przyrody, zwłaszcza pięknem oraz zwyczajami motyli monarchów. Porzucił jednak kraj, rodzinę i przyjaciół na rzecz kariery biologa w Nowym Jorku, zapominając w dużej mierze o tym, skąd się wywodzi. Po latach śmierć babci zmusza go jednak do powrotu w rodzinne strony, by zmierzyć się zarówno z żywiącym do niego urazę bratem, jak i własną tożsamością rozdzieloną setkami kilometrów oraz ludźmi, którzy żyją w zupełnie innych światach. Przebywając w rzeczywistości, której istnienie próbował wymazać z pamięci, Mendel przypomina sobie wszystkie piękne i smutne chwile, które ukształtowały jego dzieciństwo. Na jaw wychodzą także rzeczy, o których nie miał pojęcia. Czy zagubiony we własnych ambicjach i dążeniach mężczyzna będzie w stanie pogodzić się z własną przeszłością i pojednać raz na zawsze dwie połówki samego siebie?

Tytuł oryginalny: Hijo de Monarcas
Reżyseria: Alexis Gambis
Zdjęcia: Alejandro Mejía
Produkcja: Imaginal Disc, Labocine
Kraj i rok: Meksyk, USA, 2020

ZŁO WCIELONE

Połowa lat 80. XX wieku. Młody, empatyczny, świeżo upieczony profiler FBI, Bill Hagmaier, wyrusza na misję, która na zawsze odmieni jego życie i karierę. Próbując przejrzeć i zrozumieć motywację wyczekującego kary śmierci Teda Bundy’ego, jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców ostatniego stulecia, Hagmaier zaczyna z nim rozmawiać w więzieniu. Nie próbuje go jednak zdominować czy zastraszyć, doskonale wiedząc, że w taki właśnie sposób na wywiadach z Bundym polegli jego starsi i bardziej doświadczeni koledzy. Agent chce zrozumieć Bundy’ego, by w przyszłości móc stawić czoła jemu podobnym. Stawia się więc na równi z człowiekiem odpowiedzialnym za co najmniej trzydzieści brutalnych morderstw. Ba, nawiązuje z nim przez kilka kolejnych lat relację, którą w innej sytuacji można by określić partnerską. Rozmowy dobrego agenta i złego mordercy przynoszą faktycznie kilka odpowiedzi, lecz znacznie więcej pytań. Łącznie z tym, czy w innych okolicznościach Bundy mógłby być dobrym profilerem, a Hagmaier brutalnym mordercą?
 
Tytuł oryginalny: No Man of God
Reżyseria: Amber Sealey
Zdjęcia: Karina Silva
Produkcja: Company X
Polski dystrybutor: Media4Fun
Kraj i rok: USA, 2020