Skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych 2020

2020-10-20
Skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych 2020
Skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych 2020
Kategoria:   

Prezentujemy skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych "OBRAZ ŚWIATA I ŚWIAT W OBRAZACH" 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

 

499

W 2021 roku przypada pięćsetna rocznica hiszpańskiego podboju Meksyku. Dla upamiętnienia tej historycznej daty reżyser Rodrigo Reyes stworzył śmiałe hybrydowe widowisko, które łączy reportaż i elementy performansu z filmem drogi. Używając jako medium zjawy konkwistadora, Reyes odtwarza wielką podróż Hernána Corteza od wybrzeży Veracruz po aztecką stolicę Tenochtitlan, na której miejscu powstało miasto Meksyk. Konfrontując anachroniczną postać fikcyjną z prawdziwymi ofiarami i ludźmi toczącymi w Meksyku zakończone porażką wojny narkotykowe, twórca filmu pokazuje obecny tam kryzys humanitarny jako część brutalnego projektu kolonialnego, który po 499 latach nadal trwa.

Reżyseria: Rodrigo Reyes
Zdjęcia: Alejandro Mejia
Produkcja: La Maroma Producciones, RR Cinema
Kraj i rok: Meksyk, USA, 2019


GORZKA MIŁOŚĆ

Pod koniec lata, podczas wycieczkowego rejsu po Wołdze dochodzi do spotkania nieszczęśliwie zakochanego dziwaka, emerytowanego urzędnika państwowego, namiętnej wróżbiarki oraz pełnej wątpliwości młodej pary. Podobnie jak większość pasażerów wchodzą na pokład statku ze złamanymi sercami i rozwianymi złudzeniami, ale jednocześnie z nadzieją na odmianę losu, w poszukiwaniu spokoju i swojego miejsca w świecie. Co przyniesie im przyszłość?

Tytuł angielski: Bitter Love
Reżyseria: Jerzy Śladkowski
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Produkcja: Ginestra Film, Ragusa Film
Kraj i rok: Szwecja, Finlandia, Polska, 2020


IL MIO CORPO

Dorastający Oscar większość swojego życia spędza na wysypiskach śmieci, pośród resztek i odpadów, zbierając złom dla ojca. W zupełnie innym świecie, choć nie tak odległym, przychodzi żyć Stanleyowi, cudzoziemcowi, który w zamian za gościnę sprząta w kościele, zbiera owoce, dogląda owiec, wszystko byle przetrwać w obcym świecie. Oscar jest młodym Sycylijczykiem. Stanley to Nigeryjczyk. Bohaterowie z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, z wyjątkiem jednakowego poczucia odrzucenia przez świat i konieczności podejmowania równie przytłaczających decyzji.

Reżyseria: Michele Pennetta
Zdjęcia: Paolo Ferrari
Produkcja: Close Up Films
Kraj i rok: Szwajcaria, Włochy, 2020


MEANWHILE ON EARTH

Meanwhile on Earth to zbudowany z kolażu rodzajowych scen film o śmierci, który opowiada o życiu. Każda z jego części stanowi odrębny obraz przyglądający się społecznemu postrzeganiu zjawiska śmierci oraz ludziom, którzy obcują z nią na co dzień. Poznajemy tu przede wszystkim osoby zawodowo związane z umieraniem, ale też jednorazowego gościa w tym świecie, mężczyznę przygotowującego się na utratę matki. Meanwhile on Earth to film o ludzkiej naturze: naszych lękach, wątpliwościach i stosunku do ostatecznego kresu życia.

Reżyseria: Carl Olsson
Zdjęcia: Mathias Døcker Petersen, Jonathan Guldberg Elsborg
Produkcja: De Andra Film
Kraj i rok: Szwecja, Dania, Estonia, 2020


MIRADOR (LOOKOUT)

Pablo to 34-letni niewidomy mężczyzna, żyjący samotnie w domu na odległym urugwajskim wybrzeżu. Podczas pracy nad wyrobem domowych alkoholi, nagrywa swoje przemyślenia na kasetach magnetofonowych i czasami powraca do dawnych historii. Tak samo jak on niewidzący Valeria i Óscar to jego przyjaciele. Wspólnie biwakują nad morzem, słuchają rock ’n’ rolla, chodzą na koncerty, przenosząc nas w ten sposób w zmysłowy świat daleko wykraczający poza obraz.

Tytuł oryginalny: Mirador
Reżyseria: Antón Terni
Zdjęcia: Antón Terni
Produkcja: Amplitud, Halo Cine
Kraj i rok: Urugwaj, 2019

 

ODMIENNE STANY ŚWIADOMOŚCI

Odmienne stany świadomości to film opowiadający o możliwościach ludzkiego mózgu, a zarazem poetycka podróż w świat myśli ludzi dotkniętych autyzmem oraz zespołem Aspergera. Zadaje pytanie o granice potencjału naszego umysłu oraz stopień w jakim kultura ogranicza czy wręcz tłumi naszą kreatywność w życiu codziennym, a nawet miłości. Spotykamy tu osoby w różnym wieku oraz różnym stopniu nasilenia ich autystycznych zaburzeń. Z niektórymi z nich praktycznie nie ma kontaktu, inni z kolei na pierwszy rzut oka wyglądają na zupełnie „zdrowych”. Każdy z bohaterów tworzy swój odrębny świat i każdy na swój sposób szuka w życiu własnej drogi.

Tytuł oryginalny: Odmienne stany świadomości
Reżyseria: Piotr Stasik
Zdjęcia: Piotr Stasik
Produkcja: Running Rabbit Films
Kraj i rok: Polska, 2020


REASON I JUMP, THE

Zrealizowany na podstawie bestsellera Naokiego Higashidy The Reason I Jump to wciągająca filmowa eksploracja neuroróżnorodności, pokazana poprzez pryzmat doświadczeń niemówiących autystów z całego świata. Mieszanka odkrywczych spostrzeżeń Higashidy na temat autyzmu, które spisał w wieku zaledwie 13 lat oraz intymnych portretów piątki niezwykłych, młodych ludzi zaprasza widza do intensywnego i przytłaczającego, ale też pełnego radości uniwersum zmysłów. Momenty z życia poszczególnych bohaterów łączy w jedno podróż młodego Japończyka przez imponujący krajobraz, a fragmenty jego tekstów przybliżają nam czym autyzm jest dla niego i innych, na czym polega jego postrzeganie świata oraz dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej: dlaczego podskakuje. Ze wszystkich tych elementów układa się zmysłowa opowieść, która odkrywa przed nami główne przesłanie Naokiego: to, że nie możesz mówić, nie oznacza jeszcze, że nie masz nic do powiedzenia.

Reżyseria: Jerry Rothwell
Zdjęcia: Ruben Woodin-Dechamps
Produkcja: MetFilm Production
Kraj i rok: Wielka Brytania, 2019

 

SIDIK AND THE PANTHER

Od 25 długich lat Sidik poszukuje śladów pantery śnieżnej w dręczonych wojną górach Kurdystanu w północnym Iraku. Przed laty ów gatunek licznie zamieszkiwał te tereny, a Sidik jest przekonany, że jeśli pantery powrócą, to jego lud i ojczyzna przetrwają. Jeśli bowiem zdoła uchwycić choć jedno z tych niesamowitych stworzeń na filmie, cały region otrzyma status parku narodowego i żadna z bomb nie będzie już miała prawa spaść w tym miejscu. Mężczyzna w dalszym ciągu nie odnalazł pantery, ale nie traci nadziei. Podczas swoich kolejnych podróży po kurdyjskich górach napotyka inne gatunki zwierząt, roślin, rzek oraz ludzi, których wspomnienia i osobiste historie mieszają się z jego własnymi doświadczeniami.

Tytuł oryginalny: Sidik en de panter
Reżyseria: Reber Dosky
Zdjęcia: Roy van Egmond
Produkcja: Dieptescherpte BV / Deepfocus Productions
Kraj i rok: Holandia, 2019


SJÄLÖ, ISLAND OF SOULS

Zamknięta instytucja na Själö, odizolowanej wyspie na Morzu Bałtyckim, przez wieki służyła jako miejsce odosobnienia dla nieprzystosowanych społecznie kobiet. Trzymano tam w zamknięciu buntowniczki, poddając je obserwacjom, studiom i pomiarom, dokładnie w ten sam sposób, w jaki naukowcy centrum badawczego, w które przekształcono ośrodek, skupiają się teraz na otaczającym ich świecie natury. W czasie gdy młody naukowiec zbiera na wyspie próbki do badań, z szeptów nigdy nie wysłanych listów i pustych sal niegdysiejszego szpitala wyłania się przeszłość, a gdy ożywają niewidzialne archiwa, przestrzeń wypełnia się wspomnieniami. Które z nich przetrwają, a które odejdą w niepamięć?

Tytuł oryginalny: Själö
Reżyseria: Lotta Petronella
Zdjęcia: Kerttu Hakkarainen
Produkcja: Made
Kraj i rok: Finlandia, 2020


WIELORYB Z LORINO

Czukotka, miejsce położone na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy; kraina surowej ziemi, na której przetrwają tylko najsilniejsi. Od wieków żyje tam jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego tradycja, kultura oraz życie w zgodzie z naturą, zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR, porzuceni, pozbawieni mądrości przodków i nadziei na przyszłość przedstawiciele plemiona próbują jakoś przetrwać. Jednym z ich ostatnich źródeł utrzymania i podtrzymania tradycji są połowy wielorybów, których los również jest zagrożony. Dla Czukczów zwierzęta te są jednak nadzieją na przetrwanie kolejnej zimy, dlatego też gdy tylko ziemia Lorino nagrzewa się od słońca, myśliwi wyruszają na polowanie. Dochodzi w ten sposób do starcia dwóch światów, które przy każdym kolejnym spotkaniu zbliżają się nieuchronnie do krawędzi swojego istnienia.

Tytuł angielski: The Whale from Lorino
Reżyseria: Maciej Cuske
Zdjęcia: Piotr Bernaś
Produkcja: Pokromski Studio, Telewizja Polska
Kraj i rok: Polska, 2019