SKŁAD KONKURSU DŁUGOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH 2021

2021-10-20
SKŁAD KONKURSU DŁUGOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH 2021
SKŁAD KONKURSU DŁUGOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH 2021
Kategoria:   
rezentujemy skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.
 

BUKOLIKA

Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na krańcu świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów zmarłych. Ich enklawa gwarantuje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale budzi także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Tytuł oryginalny: Bukolika
Reżyseria: Karol Pałka
Zdjęcia: Karol Pałka
Produkcja: Wajda Studio
Kraj i rok: Polska, 2021


COP MOVIE, A

Pragnąc kontynuować rodzinną tradycję, Teresa i Montoya postanawiają zasilić szeregi policji. Ich przekonania i oczekiwania szybko zostają jednak skonfrontowane z dysfunkcyjnym sposobem funkcjonowania tej formacji, a łącząca ich emocjonalna więź staje się schronieniem przed zewnętrznymi przejawami wrogości. Dzięki eksperymentalnemu stylowi narracji i dokumentalnemu przedstawieniu historii A Cop Movie przenosi widza do niezwykłego uniwersum, w pełni oddając głos jednej z najbardziej kontrowersyjnych instytucji zarówno w Meksyku, jak i na świecie.

Tytuł oryginalny: Una película de policías
Reżyseria: Alonso Ruizpalacios
Zdjęcia: Emiliano Villanueva
Produkcja: No Ficción
Polski dystrybutor: Netflix
Kraj i rok: Meksyk, 2021


FAYA DAYI

Według etiopskiej legendy, właściwości krzewu khat zostały odkryte przez sufickich imamów, poszukujących klucza do wieczności. Zainspirowany tym mitem film Faya Dayi jest duchową podróżą przez wyżyny regionu Hareri, przesiąkniętego tradycją tej rośliny, której liście mają właściwości stymulujące, od wieków wykorzystywane przez sufitów do medytacji religijnych. Obecnie roślina ta stała się najbardziej lukratywną uprawą w Etiopii. Poprzez pryzmat handlu khatem, film plecie gobelin osobistych historii ludzi z jednej strony zagubionych w pułapce brutalnych represji rządowych, z drugiej zanurzonych w fantazjach wywoływanych przez khat, które doprowadzając do granic świadomości, dają młodym ludziom uciskanym przez opresyjny reżim, złudne wrażenie, że każde marzenie może się spełnić.

Reżyseria: Jessica Beshir
Zdjęcia: Jessica Beshir
Produkcja: Doha Film Institute, Flies Collective, Ford Foundation - Just Films, Merkhana Films, Neon Heart Productions, The Jerome Foundation, The Open Society Foundation, XTR
Kraj i rok: Etiopia, USA, Katar, 2021


KODOKUSHI

Norihito pracuje w firmie zajmującej się sprzątaniem mieszkań zmarłych osób. Samotna śmierć, z którą się tutaj styka, zmusza go do zmierzenia się z własną, rodzinną traumą. Niestety, zadanie to okazuje się trudniejsze niż początkowo myślał. Podstarzały Muramatsu z kolei całe dnie spędza w samotności, mając za sobą nudne, monotonne życie. Nadchodzące święto kwitnącej wiśni może jednak odmienić jego los. Czy odnajdzie powód, żeby chcieć dalej żyć?

Reżyseria: Ensar Altay
Zdjęcia: Kursat Uresin
Produkcja: TRT
Kraj i rok: Turcja, 2020


LAST FOREST, THE

Na odosobnionych terenach Janomamów w Amazonii, szaman Davi Kopenawa Janomami stara się utrzymać przy życiu lokalne tradycje i duchy lasu. Tymczasem pojawiający się w okolicy poszukiwacze złota, przynoszą jego społeczności tylko śmierć i zniszczenie. Młodsi przedstawiciele plemienia są oczarowani towarami przywiezionymi przez białego człowieka, natomiast Ehuana, obserwująca zniknięcie swojego męża, próbuje zrozumieć za pomocą snów, co takiego się wydarzyło.

Tytuł oryginalny: A Última Floresta
Reżyseria: Luiz Bolognesi
Zdjęcia: Pedro J. Márquez
Produkcja: Buriti Filmes, Gullane
Kraj i rok: Brazylia, 2021

LOST BOYS

Trzej przyjaciele udają się w podróż do Azji Południowo-Wschodniej, by spędzić miło czas na imprezowaniu, z którego wraca tylko jeden z nich. Wszystko, co wiemy na temat okoliczności tego zdarzenia pochodzi z serii amatorskich filmików i sprzecznych relacji. Dokument opowiada o podróży głównego bohatera w poszukiwaniu kolegów i całej prawdy o ich pobycie w Kambodży, gdzie miłość, pieniądze, seks i narkotyki to kuszące używki, za którymi gonią zarówno turyści, jak i napotkane tam, lokalne kobiety. Gdy pierwotne plany spełzają na niczym, raj staje się dla głównego bohatera paranoicznym koszmarem, labiryntem bez wyjścia, w którym błąka się bez celu. Lost Boys to dokument ilustrujący stany umysłu bohatera, w którym narrator rekonstruuje całą historię z przeplatających się, zniekształconych wspomnień i kłamstw, a wydarzenia nieuchronnie prowadzą do pułapki bez wyjścia. Poszukiwania mężczyzny to rodzaj ucieczki od nieprzyjemnej prawdy zarówno o nim samym, jak i o jego relacji z przyjaciółmi.

Reżyseria: Sadri Cetinkaya, Joonas Neuvonen
Zdjęcia: Sadri Cetinkaya, Joonas Neuvonen, Arttu Nieminen, Arsen Sarkisiants
Produkcja: Tekele Productions
Kraj i rok: Finlandia, 2020


MY VOICE WILL BE WITH YOU

Fabienne Roelants i Christine Watremez to dwie najbardziej znane specjalistki od hipnozy chirurgicznej. Ich głosy potrafią nakierować myśli na zupełnie nowe tory, rekonstruujące rzeczywistość. Pracując aktywnie w zawodzie, dbają o relację lekarz-pacjent, współcześnie częstokroć wystawianą na próbę, i zapraszają na salę operacyjną niezwykłą siłę: moc wyobraźni.

Tytuł oryginalny: Ma voix t'accompagnera
Reżyseria: Bruno Tracq
Zdjęcia: Tristan Galand
Produkcja: Benoit Roland
Kraj i rok: Belgia, Francja, 2020

NOTTURNO

Notturno rozwija temat podjęty w poprzednim filmie reżysera, Fuocoammare. Ogień na morzu, skupiającym się na kryzysie migracyjnym z perspektywy nieustannie cumujących u wybrzeży Lampedusy łodzi z uchodźcami. Tym razem Rosi rusza na Bliski Wschód, gdzie przez kolejne trzy lata krąży z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, odwiedzając opustoszałe miejsca i filmując mieszkańców regionu tak ciężko doświadczonego przez historię. Reżyser przejmująco i sugestywnie odmalowuje w swoim dokumencie poczucie ciągłej niepewności w świecie nieustannych katastrof. Genialnie operujący dźwiękiem film Rosiego na swój sposób bawi się przy tym pojęciem nokturnu – romantycznego poematu lub obrazu osadzonego w nocnej scenerii.

Reżyseria: Gianfranco Rosi
Zdjęcia: Gianfranco Rosi
Produkcja: 21 Unofilm, Les Films d'Ici, Mizzi Stock Entertainment, No Nation Films, Stemal Entertainment
Polski dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Kraj i rok: Włochy, Francja, Niemcy, 2020


PORTRAIT ON THE SEARCH FOR HAPPINESS, A

Pustynia granicząca z brzegiem głębokiego, zimnego morza maluje rozdarty pejzaż, ukrywający w swoich głębiach najczystsze z diamentów. Młodzi mężczyźni, którzy dniami i nocami wykopują je gołymi rękoma, znajdują się na pierwszej linii frontu nowej, diamentowej gorączki w Republice Południowej Afryki. Powodowana nią obietnica lepszego jutra zwodzi byłego narkomana Vianeya marzącego o odmianie swojego losu, a dawne marzenia Nelsona Mandeli sprawiają, że bezdomny kucharz Patrick z nadzieją spogląda w przyszłość. Tylko George, nurek wydobywający diamenty, który niegdyś był milionerem, wciąż trzyma się wspomnień. Portrait on the Search for Happiness to poetycka podróż przez targane wiatrem piaski pustyni.

Reżyseria: Benjamin Rost
Zdjęcia: Johannes Greisle
Produkcja: MSZ Production
Kraj i rok: Republika Południowej Afryki, 2020


WHERE ARE WE HEADED?

Moskiewskie metro jest jedną z dziesięciu największych sieci kolei podziemnych na świecie. Ma łączną długość ponad 400 km i przewozi 7 milionów pasażerów dziennie. Wiele jego stacji przypomina sale wystawowe czy katedralne, noszące na swoich ścianach świadectwo dramatycznej historii sowieckiej Rosji. Podziemny świat metra w dalszym ciągu odzwierciedla rzeczywistość świata na powierzchni, a ten swoisty film drogi, ograniczający się do jego przestrzeni i kręcony w okresie jednego roku, omawia kulturowe i społeczne problemy współczesnej Rosji. To dokumentalne studium z elementami komedii absurdu, rysujące ogólny portret społeczeństwa, ze wszystkimi radościami i wyzwaniami, jakie przed nim stoją, bez wyróżniania głównych bohaterów.

Reżyseria: Ruslan Fedotow
Zdjęcia: Ruslan Fedotow
Produkcja: PINERY
Kraj i rok: Białoruś, Rosja, 2021