Skład Konkursu Etiud Studenckich EnergaCAMERIMAGE 2020

2020-10-15
Skład Konkursu Etiud Studenckich EnergaCAMERIMAGE 2020
Skład Konkursu Etiud Studenckich EnergaCAMERIMAGE 2020
Kategoria:   

Prezentujemy skład Konkursu Etiud Studenckich 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Konkurs Etiud Studenckich powstał w 1997 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych adeptów sztuki filmowej oraz konfrontacja dokonań studentów z różnych stron świata. Kilkadziesiąt szkół filmowych co roku zgłasza najlepsze etiudy do konkursu na EnergaCAMERIMAGE. Zwycięzców wyłania międzynarodowe Jury złożone z uznanych twórców z branży filmowej oraz innych przedstawicieli świata sztuki i kultury.

Autor zdjęć do najlepszej etiudy zostanie nagrodzony Złotą Kijanką - Studencką Nagrodą im. Laszlo Kovacsa. Pozostałe nagrody to Srebrna i Brązowa Kijanka. Dodatkowo Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodzi zwycięzcę Konkursu Etiud Studenckich czekiem w wysokości 10 000 PLN.

ALL THAT'S LEFT

Henri, po dłuższej nieobecności odwiedza swoją rodzinę, by zobaczyć się z matką, która właśnie trafiła na odział psychiatryczny. Mimo początkowych obaw, nieświadomie przekazywanych mu przez matkę, bohater postanawia wypisać ją ze szpitala i podjąć się samodzielnej opieki nad nią.

Tytuł oryginalny: Ce qui reste
Reżyseria: Hugo Salvaire
Zdjęcia: Guillaume Epars
Szkoła: Institut des Arts de Diffusion (IAD)
Kraj i rok: Belgia, 2019


BROKEN ROOTS

Rodzice Marcosa oraz Sergia rozwodzą się i chłopcy muszą dokonać wyboru, z kim chcą dalej mieszkać. Marcos próbuje przekonać młodszego brata, by wybrał tatę, lecz Sergio nie chce opuszczać mamy. Tym samym konflikt dorosłych staje się także konfliktem braci, a rozwód niszczy nie tylko małżeństwo, lecz całą rodzinę.

Tytuł oryginalny: Grietas
Reżyseria: Alberto Gross
Zdjęcia: Alan Douglas
Szkoła: Escola Superior de Cinema i Audiovisuals de Catalunya (ESCAC)
Kraj i rok: Hiszpania, 2019


CLOWN, THE

Żyjemy po to, by odnaleźć swoje przeznaczenie. A może to dzięki przeznaczeniu żyjemy? Czy trzy minuty wystarczą, by omówić tak poważny temat?

Tytuł oryginalny: Клоун
Reżyseria: Vladimir Feklenko
Zdjęcia: Victor Gusarov
Szkoła: High Courses of Scriptwriters and Film Directors (HSCF)
Kraj i rok: Rosja, 2019


DIG

Gdy w małej wiosce w Appalachach znika bez wieści koń sąsiadów, Caleb jest zmuszony kryć swojego autystycznego brata Russella.

Reżyseria: Jonathan Seneff
Zdjęcia: Bash Achkar
Szkoła: School of Cinematic Arts at University of Southern California (USC)
Kraj i rok: USA, 2019


HOME

Wczesnym rankiem rozlega się wycie alarmu przeciwlotniczego. Jej najgorsze obawy właśnie się sprawdzają. Budzi swojego synka, po czym pospiesznie narzucają na siebie to, co akurat znajdą pod ręką i uciekają, by ratować życie. W pokoju chłopca zapada grobowa cisza, a wszelka nadzieja na to, że kiedykolwiek tu powrócą, bezpowrotnie gaśnie.

Reżyseria: Marius Krivičius, Lina Margaitytė
Zdjęcia: Marius Krivičius, Lina Margaitytė
Szkoła: Lithuanian Music and Theatre Academy (LMTA)
Kraj i rok: Litwa, 2020


KID AND HIS PANDA, A

Podczas gdy pracującego w charakterze maskotki zabawiającej dzieci mężczyznę zaczyna ogarniać wyczerpanie, jego syna trawi obsesja na punkcie kostiumu, ubieranego przez ojca, by nieść radość innym dzieciom.

Reżyseria: Sydney Ribot
Zdjęcia: Azariah Bjørvig
Szkoła: American Film Institute Conservatory (AFI)
Kraj i rok: USA, 2020

 

KURA

Tola to młoda matka i aspirująca artystka, która pracuje nad książeczką dla dzieci, mającą opowiadać o zachowaniu zwierząt. Jej główną inspiracją staje się udomowiona przez nią kura, w komunikacji z którą pomaga jej zapoznana przez internet zwierzęca telepatka. Sprawy komplikują się, gdy chłopak Toli próbuje sabotować jej pracę, telepatka zaczyna wtrącać w życie osobiste, a kura ucieka z domu.

Reżyseria: Andrzej Brzózka
Zdjęcia: Kasper Lorek
Szkoła: Łódź Film School
Kraj i rok: Polska, 2020


OFF BEAT

Historia otyłego dostawcy pizzy, który odkrywa świat tańca towarzyskiego. Bohater dochodzi do wniosku, że musi przezwyciężyć swój brak pewności siebie, jeśli chce jeszcze doświadczyć w życiu odrobiny intymności.

Reżyseria: Derin Kiyak
Zdjęcia: Saad Yousuf
Szkoła: Boston University College of Communication
Kraj i rok: USA, 2020


PEARL

Sześcioletnia dziewczynka mieszka z młodszym bratem i matką w odludnej rybackiej wiosce gdzieś w Chinach. Pracująca przy połowie ostryg samotna kobieta z trudem łączy koniec z końcem, a małoletnia bohaterka nie ma pojęcia, że jej mama stoi właśnie przed szansą opuszczenia wioski i wyrwania się z marazmu biedy. Jest jednak jeden warunek: musi porzucić jedno z dzieci.

Tytuł oryginalny: 珍珠
Reżyseria: Yuchao Feng
Zdjęcia: Lasse Ulvedal Tolbøll
Szkoła: Tisch School of the Arts, Institute of Film and TV at New York University (NYU)
Kraj i rok: Chiny, USA, 2019


POST LOVE

Trzy starsze panie z zachodniej Irlandii rabują urzędy pocztowe, by uciec w ten sposób od życia w domach spokojnej starości, zamieszkać w raju i odnaleźć miłość.

Reżyseria: Max Barry
Zdjęcia: Tiernan O'Rourke
Szkoła: National Film School (NFS) at Dun Laoghaire Institute of Art Design & Technology (IADT)
Kraj i rok: Irlandia, 2020


REHEARSAL, THE

Podczas nocnego spotkania w pralni, kobieta, pod pretekstem przymierzenia skurczonej koszuli dawno niewidzianego męża, prosi nieznajomego mężczyznę o wcielenie się w jego rolę i odegranie ich pozorowanego spotkania po latach. Niezdarnie rozegrana scena nieoczekiwanie zbliża do siebie parę nieznajomych.

Tytuł oryginalny: Wiedersehen
Reżyseria: Kevin Biele
Zdjęcia: Leon Emonds-Pool
Szkoła: Internationale Filmschule Köln (IFS)
Kraj i rok: Niemcy, 2020

 

RODEO FILM, A

Averill to utalentowany czarnoskóry zawodnik rodeo mieszkający na kalifornijskiej prowincji. Choć odnosi sukcesy zawodowe, jego życie prywatne toczy spirala kłamstw. Traci pasję do sportu i wdaje w romans z Frankie, żoną swojego brata, niegdyś równie utalentowanego kowboja, który oczekuje od niego, by podtrzymał rodzinną tradycję, dalej startując i wygrywając w zawodach. Gdy Averill traci rodzinną pamiątkę, odbiera to jako znak, że nadszedł czas na zmianę.

Reżyseria: Darius D. Dawson
Zdjęcia: Erin G. Wesley
Szkoła: American Film Institute Conservatory (AFI)
Kraj i rok: USA, 2019


SINKING SHIPS

Sara jest wieloletnią ofiarą związku przepełnionego kontrolą i przemocą. Gdy wraz z rodziną wyjeżdża na wakacje, nieoczekiwanie pojawia się szansa na ucieczkę.

Tytuł oryginalny: Sinkende Schiffe
Reżyseria: Andreas Kessler
Zdjęcia: Leonard Frederic Caspari
Szkoła: Filmakademie Baden-Württemberg
Kraj i rok: Niemcy, 2020


SISTERS

Żywiołowa, piętnastoletnia Meabh i jej dwie młodsze siostry, Lucy i Aine, mieszkają w katolickim domu dziecka, gdzie patologie i zaniedbania stanowią normę codzienności. Chcąc osłodzić siostrom gorzkie życie, bohaterka opowiada im pełne magii irlandzkie baśnie, a gdy dziewczynki łamią panujące w sierocińcu zasady, bierze winę na siebie, za co spotyka ją surowa kara z rąk dyrektorki ośrodka, siostry Joan. Gdy pojawia się szansa na adopcję dwóch młodszych dziewczynek, Meabh planuje wspólną ucieczkę.

Reżyseria: Étáin Nash
Zdjęcia: Andrew Khew
Szkoła: National Film School (NFS) at Dun Laoghaire Institute of Art Design & Technology (IADT)
Kraj i rok: Irlandia, 2020


STRATUM DEEP

Młody górnik Robert, mimo ciężkich obrażeń poniesionych na skutek katastrofy górniczej, usiłuje uratować swojego ojca. Fikcja historyczna inspirowana następstwem strajków angielskich górników z lat 80.

Reżyseria: Lian Meng Rose
Zdjęcia: Nathalie Pitters
Szkoła: National Film and Television School (NFTS)
Kraj i rok: UK, 2020


SUKIENKA

Pożądanie, seksualność i fizyczność to trzy najgłębsze pragnienia, które od dawna tłumi w sobie pracująca w przydrożnym motelu dziewica Julia. Sytuacja ulega zmianie, gdy w jej życiu pojawia się przystojny kierowca ciężarówki. Mężczyzna szybko staje się obiektem jej fantazji.

Tytuł angielski: The Dress
Reżyseria: Tadeusz Łysiak
Zdjęcia: Konrad Bloch
Szkoła: Warsaw Film School
Kraj i rok: Polska, 2020


SUMMER SHADE

Trzynastoletnia, rudowłosa Gal, wymyka się spod opieki starszych sióstr do swojego ulubionego letniego miejsca odpoczynku: malowniczej i orzeźwiającej sadzawki, położonej niedaleko ich letniskowego domu. Niedługo po dotarciu na miejsce, pojawia się tam grupa ortodoksyjnych Chasydów, którzy nie przebierając w środkach wypędzają dziewczynę znad stawu.

Reżyseria: Shira Haimovici
Zdjęcia: Tamas Apor Meder
Szkoła: London Film School (LFS)
Kraj i rok: Izrael, UK, 2020


SZABAT

Romantyczne spotkanie młodej Żydówki i polskiego chłopaka podczas letniej nocy we współczesnej Łodzi, która na ten jeden wyjątkowy wieczór zamienia się w miasto z przeszłości.

Tytuł angielski: Shabbat
Reżyseria: David Bajerski, Damian Kosowski
Zdjęcia: David Bajerski
Szkoła: Łódź Film School
Kraj i rok: Polska, 2020


ULEGŁOŚĆ

Piotr to poczciwy, choć pechowy wędkarz, któremu w trakcie milenijnego konkursu wędkarskiego udaje się wyłowić największą i najobrzydliwszą z ryb. Od tej pory jakość jego życia wzrasta, a bohater zaczyna traktować swoją zdobycz jak cenny amulet. Równocześnie ryba sprowadza jednak na świat widmo apokaliptycznej zagłady. Piotr będzie musiał wybrać pomiędzy własną wygodą, a dobrem całej wyspiarskiej społeczności.

Reżyseria: Michał Ciechomski
Zdjęcia: Paweł Grabarek
Szkoła: Krzysztof Kieślowski Film School
Kraj i rok: Polska, 2020


VERDICT IN THE CASE OF K., THE

Pewna rodzina, po ogłoszeniu wyroku sądowego stara się wrócić do normalności. Zasady, którymi kierują się w życiu samotny ojciec i jego dwójka dzieci poddawane są jednak w wątpliwość, stojąc w sprzeczności z panującymi normami społecznymi. Nie do końca przemyślana decyzja rozdrapuje natomiast stare rany i sprawia, że brat z siostrą stają się dla siebie coraz bardziej obcy.

Tytuł oryginalny: Das Urteil im Fall K.
Reżyseria: Özgür Anil
Zdjęcia: Lukas Allmaier
Szkoła: Institut für Film und Fernsehen FILMAKADEMIE WIEN
Kraj i rok: Austria, 2020


WHITE WINGED HORSE

Mężczyzna wraca do rodzinnej miejscowości w Iranie, by odnaleźć swoją ukochaną z czasów dzieciństwa. Dziewczynka przed laty przysięgła mu wieczną miłość, jeśli tylko powróci kiedyś pod postacią białoskrzydłego konia.

Reżyseria: Mahyar Mandegar
Zdjęcia: Soroush Alizadeh Toosi
Szkoła: Tehran University of Art
Kraj i rok: Iran, 2020