Skład Konkursu Filmów Polskich 2020!

2020-10-26
Skład Konkursu Filmów Polskich 2020!
Skład Konkursu Filmów Polskich 2020!
Kategoria:   

Prezentujemy skład Konkursu Filmów Polskich 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu.

 

25 LAT NIEWINNOŚCI


fot. Robert Palka


Pewnego ranka 2000 roku spokojne życie Tomka Komendy rozpada się w mgnieniu oka. 23-latek zostaje aresztowany za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Mimo iż ma mocne alibi, dowody świadczą przeciw niemu, więc w sądzie drugiej instancji zapada surowy wyrok. W więzieniu przechodzi gehennę, podczas gdy jego matka walczy o uwolnienie syna. Po latach policjant i dwaj prokuratorzy podważają rzetelność śledztwa. Na jaw wychodzą druzgocące fakty. Film odtwarza jedną z najgłośniejszych polskich spraw kryminalnych ostatnich dziesięcioleci.

Tytuł angielski: 25 Years of Innocence
Reżyseria: Jan Holoubek
Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek
Produkcja: TVN Discovery Group
Polski dystrybutor: Kino Świat
Kraj i rok: Polska, 2020


EASTERN

Oko za oko, ząb za ząb. Ta znana od starożytności reguła zemsty rządzi dwiema skonfliktowanymi rodzinami z klasy średniej, zamieszkałymi na nowoczesnym osiedlu, gdzieś w Polsce. Ta Polska z ekranu wygląda z pozoru jak dzisiejsza, ale jest Polską poniekąd wyobrażoną, gdyż – inaczej niż w rzeczywistości – panuje w niej swobodny dostęp do broni. Egzekutorkami wyroków śmierci są młode kobiety, córki ze zwaśnionych rodzin. W głowach dziewcząt dojrzewa plan powstrzymania krwawej wendetty, który wnosi promyk nadziei w mroczną, utrzymaną w westernowej konwencji opowieść.

Reżyseria: Piotr Adamski
Zdjęcia: Bartosz Nalazek
Produkcja: SFP - Studio Munka
Polski dystrybutor: Against Gravity
Kraj i rok: Polska, 2019

 

MAGNEZJA


fot. Anna Włoch


Pogranicze polsko-sowieckie przełomu lat 20. i 30. XX wieku jest niespokojne, ale nie z powodu niedawnej wojny między oboma państwami, lecz grasujących w najlepsze, zwaśnionych band rabusiów i bandytów. Na czele polskiego gangu stoją bezwzględne kobiety. Nim do akcji wkroczy stróż prawa w postaci kolejnej niewiasty, swój chytry plan wcielą w życie bracia syjamscy i pojawi się mnóstwo innych ekscentrycznych postaci. Inspirowane prozą Sergiusza Piaseckiego, pełne czarnego humoru połączenie konwencji ballady łotrzykowskiej i westernu. Reżyser filmu nazwał go „tragikomedią gangsterską”.

Tytuł angielski: Magnesium
Reżyseria: Maciek Bochniak
Zdjęcia: Paweł Chorzępa
Produkcja: Aurum Film
Polski dystrybutor: Kino Świat
Kraj i rok: Polska, 2020


POLOT

© fot. Jarosław Sosiński


Tragedia rodzinna usuwa grunt pod nogami 25-letniego Karola, który musi teraz zdobyć środki na utrzymanie matki, domu i siebie. Przedsiębiorczy chłopak postanawia porwać się na budowę sterowca według projektu nieżyjącego ojca. W ryzykowny interes wciąga dwóch przyjaciół i poznanego w dramatycznych okolicznościach, bezwzględnego, ale majętnego biznesmena. W życiu Karola pojawia się też dziewczyna.
Opowieść o marzeniach i przeszkodach piętrzących się na drodze do ich spełnienia. O przyjaźni, miłości, ale przede wszystkim o ludziach owładniętych pasją lotnictwa.

Tytuł angielski: Overclockers
Reżyseria: Michał Wnuk
Zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki
Produkcja: WFDiF
Polski dystrybutor: Next Film
Kraj i rok: Polska, 2020


SUPERNOVA


Wiejski pijaczyna, młody policjant i cyniczny polityk. Co połączy tych trzech mężczyzn, odmieniając ich życie na zawsze? Co sprawi, że emocje wymkną się spod kontroli? Historia rozgrywa się współcześnie, w ciągu kilku godzin, wyłącznie w plenerze. Łączy w sobie thriller psychologiczny z dramatem obyczajowym. Jest hiperrealistyczna i zarazem metaforyczna: z jednej strony wnosi lokalny obraz obecnej kondycji społeczeństwa polskiego, z drugiej, jako że mogłaby przydarzyć się każdemu, w każdym miejscu i czasie – uniwersalne spojrzenie na kondycję ludzką i rolę przypadku.

Reżyseria: Bartosz Kruhlik
Zdjęcia: Michał Dymek
Produkcja: SFP – Studio Munka, Canal+ Polska
Polski dystrybutor: Forum Film Poland
Kraj i rok: Polska, 2019


ZIEJA

Druga połowa lat 70. XX wieku. Ksiądz Jan Zieja, legendarny warszawski kapelan i polski patriota, jest przesłuchiwany przez funkcjonariusza służb specjalnych. Władza komunistyczna prześladuje księdza za działalność w rodzącej się opozycji demokratycznej. Przesłuchanie staje się kanwą wspomnień duchownego, z których poznajemy jego życie na tle dramatycznych dziejów kraju. Postawa kapelana stawia go wobec wyzwań. Jak ma pogodzić czynny udział w wojnie z przykazaniem „Nie zabijaj”? Przywiązanie księdza Ziei do wyznawanych wartości, z prawdą na czele, robi wrażenie na przesłuchującym.

Tytuł angielski: Truth Makes Free
Reżyseria: Robert Gliński
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Produkcja: WFDiF
Polski dystrybutor: Telewizja Polska S.A.
Kraj i rok: Polska, 2020