SKŁAD KONKURSU FILMÓW POLSKICH 2021!
Prezentujemy skład Konkursu Filmów Polskich 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu.
fot. Bartosz Mrozowski
Zwano ją „polską Marilyn Monroe”, „gorszycielką”, „uosobieniem seksu”. Mowa o głównej bohaterce komedii muzycznej Bo we mnie jest seks, Kalinie Jędrusik, znakomitej śpiewającej aktorce, ikonie polskiej popkultury lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Filmową Kalinę poznajemy, gdy jest u szczytu kariery. Artystka, otoczona gronem wielbicieli, do których zaliczają się takie sławy, jak pisarz Tadeusz Konwicki czy reżyser Kazimierz Kutz, żyje na własnych zasadach, przełamując wiele obyczajowych tabu. Życie osobiste bezceremonialnie dzieli między męża – pisarza Stanisława Dygata – i kochanka, czemu pikanterii dodaje fakt, że panowie są zaprzyjaźnieni. Bycie gwiazdą i duszą towarzystwa ma jednak nie tylko blaski, ale i cienie. Zwłaszcza, jeśli jest się – tak jak Kalina – kobietą z charakterem, ceniącą sobie swoją godność. Film przywołuje na ekran dawną Warszawę z jej cyganerią artystyczną i przeboje Kaliny Jędrusik, w tym piosenkę tytułową.
Tytuł angielski: Autumn Girl
Reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz
Zdjęcia: Weronika Bilska
Produkcja: RE Studio
Polski dystrybutor: Next Film
Kraj i rok: Polska, 2021
fot. Bartosz Mrozowski
Socjalistyczna Polska w połowie lat 80. XX wieku. Wprowadzony na początku dekady stan wojenny już nie obowiązuje, komunistyczny rząd nadal jednak utrzymuje się u władzy, a do zmiany ustroju jest jeszcze daleko. Dwóm funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej – w tym młodemu, dobrze zapowiadającemu się sierżantowi Robertowi Mrozowskiemu – zostaje przydzielone śledztwo w sprawie zabójstwa. Przełożeni naciskają na szybkie wykrycie sprawcy. Rzekome, istotnie błyskawiczne, rozwiązanie kryminalnej zagadki wzbudza wątpliwości Roberta, ale nawet jego ojciec, będący oficerem służb specjalnych i formalnie rzecz biorąc jednym z najwyższych rangą zwierzchników, żąda stanowczo, aby o nich zapomniał… Sensacyjna intryga Hiacynta jest fikcyjna, lecz opiera się na rzeczywistym podłożu. Tworzy je prowadzona w Polsce w latach 1985-87 akcja o kryptonimie „Hiacynt”, wymierzona w środowisko osób homoseksualnych. Charakter filmu nie jest wyłącznie kryminalny – obok tła obyczajowego ważne są w nim także kwestie etyczne i psychologiczne, dotyczące głównie osoby Roberta.
Tytuł angielski: Operation Hyacinth
Reżyseria: Piotr Domalewski
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.
Produkcja: Shipsboy
Polski dystrybutor: Netflix
Kraj i rok: Polska, 2021
fot. Jarosław Sosiński
Film opowiada prawdziwą historię Grzegorza Płonki, wybitnie utalentowanego, niepełnosprawnego pianisty, zwanego „Beethovenem z Murzasichla” (niewielkiej wsi na południu Polski, gdzie ponad trzydzieści lat temu artysta przyszedł na świat). Grzegorz od dzieciństwa ma problemy w komunikowaniu się z otoczeniem. Diagnoza lekarska wskazuje na autyzm, ale okazuje się błędna. Kiedy chłopiec ma kilkanaście lat, wychodzi na jaw, że faktyczną przyczyną jego trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi jest niedosłuch. Dzięki aparatowi słuchowemu Grzegorz zyskuje wreszcie dostęp do świata dźwięków. Zakochuje się w muzyce, zwłaszcza w twórczości głuchego geniusza – Ludwiga van Beethovena, a szczególnym upodobaniem obdarza Sonatę Księżycową. Marzy o tym, by zostać pianistą i wystąpić na koncercie w filharmonii. Nikt jednak nie wierzy, że marzenie niedosłyszącego chłopaka, nawet przy zastosowaniu aparatury wspomagającej narząd słuchu, może się spełnić. Nikt… poza samym Grzegorzem Płonką i jego najbliższymi.
Reżyseria: Bartosz Blaschke
Zdjęcia: Tomasz Augustynek
Produkcja: Mediabrigade
Polski dystrybutor: Telewizja Polska
Kraj i rok: Polska, 2021
TEŚCIOWIE
W sali bankietowej wielkiego hotelu rozpoczyna się huczne wesele. Kosztowało mnóstwo pieniędzy, więc odbędzie się, mimo iż nie dotarli na nie… państwo młodzi, którzy rozstali się w ostatniej chwili. Ich nieobecność nie przeszkadza jednak w szampańskiej zabawie coraz bardziej podchmielonym gościom. Za to na hotelowym zapleczu rodzice niedoszłych nowożeńców toczą wojnę (zrazu tylko na słowa), obarczając się wzajemnie winą za fiasko ślubu. Te dwie pary dzieli pochodzenie społeczne, status majątkowy, mentalność – co tylko podsyca pretensje z obu stron. Kończy się gra pozorów, opadają maski, wychodzą na jaw prawdziwe intencje i charaktery, a krzyżowa wymiana zdań wzbogaca się jeszcze o odkrywane tajemnice każdej z rodzicielskich par oddzielnie. Czarna komedia Teściowie to adaptacja sztuki teatralnej Wstyd, której autor, Marek Modzelewski, był zarazem scenarzystą filmu, a jej akcja przeniosła się z jednego wnętrza na scenie do kilku na ekranie.
Tytuł angielski: The In-Laws
Reżyseria: Kuba Michalczuk
Zdjęcia: Michał Englert
Produkcja: Akson Studio
Polski dystrybutor: Next Film
Kraj i rok: Polska, 2021
Londyn, maj 1943. Wśród uczestników wizji lokalnej w miejscu samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma – żydowskiego polityka z Polski – znajduje się młody dziennikarz i fotoreporter Adam, który przeczuwając, że wyjaśnienie przyczyn tragedii może stanowić interesujący materiał do artykułu, postanawia obserwować oficjalne śledztwo w tej sprawie. Poznając losy Zygielbojma – szczególnie dramatyczne po wybuchu II wojny światowej, która przyniosła masową eksterminację Żydów – docieka związku jego śmierci z niezwykle ważną misją, z jaką przybył on do Wielkiej Brytanii. Misja polegała na uświadomieniu przywódcom oraz mediom zachodniego świata ogromu zbrodni dokonywanej przez Niemcy hitlerowskie na narodzie żydowskim w Europie i konieczności niezwłocznego przeciwdziałania złu. Film jest rzeczową relacją z autentycznych wydarzeń. Obok Zygielbojma zobaczymy na ekranie inne postaci historyczne, wśród nich polskiego emisariusza przybyłego na Zachód z podobnym zadaniem – Jana Karskiego.
Tytuł angielski: The Death of Zygielboym
Reżyseria: Ryszard Brylski
Zdjęcia: Piotr Śliskowski
Produkcja: WFDiF
Polski dystrybutor: Monolith Films
Kraj i rok: Polska, 2021