Skład Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 2020

2020-10-20
Skład Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 2020
Skład Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 2020
Kategoria:   

Prezentujemy skład Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.
Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu EnergaCAMERIMAGE od 2008 roku, potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej prestiżowe OSCARY®. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.

 

BEFORE I DIE

Rybacy zamieszkujący niewielką wyspę na Jeziorze Wiktorii w Kenii, żyją w przekonaniu, że wszystko im wolno, a ich kobiety i dziewczyny zmuszane są do milczenia. Młoda bohaterka filmu, wracając myślami do wspomnień z dzieciństwa, decyduje się opowiedzieć swoją historię, by zrzucić z siebie ten ciężar i odnaleźć nadzieję.

Reżyseria: Iker Esteibarlanda
Zdjęcia: Iker Esteibarlanda
Produkcja: Iñigo Ruiz Aquerreta
Kraj i rok: Hiszpania, 2020


BLOOD RIDER

W zakorkowanej Nigerii borykającej się z kryzysem niedoboru krwi, jej transport do pilnie potrzebujących transfuzji pacjentów często zajmuje ponad dobę. Joseph, jeden z miejskich motocyklowych „jeźdźców krwi”, potrafi jednak dostarczyć ją do szpitali w mniej niż godzinę. Dla rodzących kobiet jest to często sprawa życia lub śmierci.

Reżyseria: Jon Kasbe
Zdjęcia: David Bolen, Jon Kasbe
Produkcja: Kasbe Films
Kraj i rok: Nigeria, USA, 2019


BY THE RIVER

Wzdłuż rzeki Ganges rozciąga się Waranasi, najświętsze z siedmiu świętych miast Indii. Pobożni Hindusi udają się tam w nadziei, że dzięki temu po śmierci doświadczą mokszy, czyli uwolnienia od cyklu reinkarnacji. Funkcjonuje tam kilka tak zwanych Hoteli Śmierci, goszczących wiernych, którzy porzucają swoje doczesne życia i przyjeżdżają do Waranasi, by oczekiwać tam na upragnioną śmierć. Niektórzy czekają nawet 40 lat.

Reżyseria: Dan Braga
Zdjęcia: Caleb Ware
Produkcja: Roomour Films
Kraj i rok: Australia, Indie, 2019

 

DAUGHTER OF..., THE

Gdy Mica miała trzy lata jej matka została porwana i przepadła bez wieści. Policja zbagatelizowała tę sprawę, dlatego też babcia bohaterki, Susana Trimarco, na własną rękę rozpoczęła swoją długoletnią walkę z procederem handlu ludźmi, w wyniku której Mica w oczach opinii publicznej stała się po prostu „córką porwanej”. Teraz, jako dwudziestoletnia już kobieta, sama chce określić, kim tak naprawdę jest.

Tytuł oryginalny: Die Tochter von...
Reżyseria: Joakim Demmer, Verena Kuri
Zdjęcia: Joakim Demmer
Produkcja: ZDF - HR Internationale Fiktion/Dokumentarfilm
Kraj i rok: Niemcy, 2019


DINO

Dino, młody człowiek z upośledzeniem koordynacji ruchowej zwanym dyspraksją, zabiera nas w oniryczną podróż przez swoją niepełnosprawność, zastanawiając się przy tym nad własnym miejscem w społeczeństwie oraz walką o samego siebie.

Reżyseria: Emilio Gamal Boutros
Zdjęcia: Lee Thomas
Produkcja: Nice Shirt Films
Kraj i rok: Wielka Brytania, 2020


ELSA IN-BETWEEN

Dwudziestoletnia Elsa zeszłego lata skończyła liceum i od tego czasu dni upływają jej na spaniu, czytaniu oraz rozmyślaniu. Rówieśnicy z jej otoczenia podjęli już swoje decyzje o rocznym wolontariacie, podróży dookoła świata czy rozpoczęciu studiów. Ona nie potrafi wybrać. Za wszelką cenę pragnie odwlec w czasie moment zmierzenia się z koniecznością zaplanowania swojej przyszłości, jawiącej się jej jako ogromna, bezkształtna przestrzeń pozbawiona jakichkolwiek drogowskazów. Czasami postrzega swoją sytuację jako wyjątkowo wygodną, innym razem dostrzega jej problematyczność. Wydaje się wolna, niczym nieskrępowana, spokojna i beztroska, a jednocześnie stale przytłacza ją poważne pytanie: kim chcę być? Kim zostanę? Film opowiada o chwili jeszcze-nie-bycia oraz presji podjęcia życiowej decyzji.

Tytuł oryginalny: Dazwischen Elsa
Reżyseria: Katharina Pethke
Zdjęcia: Christoph Rohrscheidt
Produkcja: Christoph Rohrscheidt
Kraj i rok: Niemcy, 2019


HEARING EAGLES

Hearing Eagles to eksperymentalny film krótkometrażowy, dokumentujący w postaci dziennika z podróży cały proces twórczy oraz wszystko, co się z nim wiążę – wątpliwości, pewność, wspomnienia czy wrażenia. To mieszanka ujęć i dźwięków zarejestrowanych przez reżysera Marca Lledó Escartína podczas pięcioletniego okresu podróżowania po Albanii, które pomogły mu w refleksji nad doświadczeniami zdobytymi przy produkcji pełnego metrażu The Invocation of Enver Simaku – pierwszego hiszpańskiego filmu nakręconego w tym bałkańskim kraju.

Tytuł oryginalny: Oyendo águilas
Reżyseria: Marco Lledó Escartín
Zdjęcia: Pau Colomina, María Santolaria
Produkcja: Pegatum Transmedia
Kraj i rok: Hiszpania, 2019

 

HOLLIE'S DRESS

Czternastoletnia Hollie szyje wraz z mamą swoją pierwszą w życiu sukienkę. Jest to tradycja związana z koniecznością podjęcia przez nią poważnej decyzji, przed którą stają wszystkie Mennonitki osiągające dorosłość. Czy bohaterka ostatecznie założy uszytą suknię i przyjmie przypisaną jej rolę matki, stając się tym samym pełnoprawną członkinią swojej wspólnoty, czy też zdecyduje się wypłynąć na szerokie wody otwartego świata?

Reżyseria: Annie Sakkab
Zdjęcia: Annie Sakkab
Produkcja: B707 Productions
Kraj i rok: Kanada, 2020


HORSE HAS MORE BLOOD THAN A HUMAN, A

Para azerskich staruszków opuszcza Teheran i wraca do idyllicznego rodzinnego miasta na tureckiej granicy. Ich marzenia o spokojnej emeryturze legną jednak w gruzach, gdy uświadomią sobie, że miasteczko zmieniło się w przemytniczą bramę wjazdową do Europy a wszyscy, których znają, są zaangażowani w ten proceder.

Reżyseria: Abolfazl Talooni
Zdjęcia: Mehdi Azadi
Produkcja: Snow Films
Kraj i rok: Iran, Wielka Brytania, 2020


INVISIBLE MONSTER, THE

Projekcja dzięki uprzejmości Movistar+

Ojciec Aminodina to zawsze uśmiechnięty mężczyzna, utrzymujący, że szczęśliwi ludzie żyją dłużej. Dlatego właśnie ośmioletni Aminodin stara się uśmiechać najszerzej jak tylko potrafi, podczas pracy na wysypisku śmierci Papandayan, gdzie mieszka wraz z rodziną. Jego kuzynowi Alimanowi uśmiech schodzi jednak z twarzy, gdy w mieście Marawi z nieba zaczynają spadać bomby.

Tytuł oryginalny: El monstruo invisible
Reżyseria: Javier Fesser Perez, Guillermo Fesser Perez De Petinto
Zdjęcia: Jairo Iglesias
Produkcja: Luis Manso
Kraj i rok: Hiszpania, 2019

 

LOOSE FISH

Loose Fish to film ilustrujący codzienność Ismaila, dorastającego w marokańskim miasteczku portowym chłopca, który marzy o ucieczce od dotychczasowego życia i odmianie losu.

Reżyseria: Francisco Canton, Pato Martinez
Zdjęcia: Matthew Ballard
Produkcja: Anonymous Content & Pantera
Kraj i rok: Argentyna, 2020


MY BROTHER'S KEEPER

My Brother's Keeper opowiada historię przyjaźni pomiędzy byłym więźniem Guantanamo, Mohamedou Ould Salahim oraz strażnikiem więziennym, Stevem Woodem, który wprawdzie miał okazję pilnować go tylko jeden raz, ale to wystarczyło, by zaczął wierzyć w jego niewinność. Dwa lata po zwolnieniu Mohamedou z więzienia, mężczyźni spotykają się ponownie w jego domu w Nouakchott, mieście położonym na skraju Sahary. Dzięki temu spotkaniu rodzi się między nimi silna więź, która na zawsze odmieni ich życia.

Reżyseria: Laurence Topham
Zdjęcia: Tom Silverstone, Laurence Topham
Produkcja: Laurence Topham
Kraj i rok: Wielka Brytania, 2020


OBRAD

Obrad to spokojny staruszek, który dzień po dniu rzetelnie wykonuje powierzone mu obowiązki. Film portretuje człowieka, który, pomimo niezwykłych okoliczności, nadal pracuje z wielką troską i zaangażowaniem.

Reżyseria: Branislav Milatović
Zdjęcia: Lazar Radić
Produkcja: Bitter Frames Production
Kraj i rok: Czarnogóra, 2020


SHADOWS OF YOUR CHILDHOOD

Dom powoli pogrąża się w nocnej ciszy, a przypadkowe migotania palącej się lampy naftowej uwydatniają długie, charakterystyczne cienie. Dla małej Steshy ciemność staje się portalem do innego świata, przerażającego i fascynującego zarazem. To właśnie te ulotne fragmenty wspomnień, odgłosów i drgań światła zapamiętanych z dzieciństwa zostają w nas na zawsze.

Tytuł oryginalny: Teni tvoego detstva
Reżyseria: Mikhail Gorobchuk
Zdjęcia: Mikhail Gorobchuk
Produkcja: Irina Kalinina, Vladislav Shuvalov, Ekaterina Vizgalova
Kraj i rok: Rosja, 2019


SYNEK

Film jest subtelnie opowiedzianą historią trudnej miłości ojca i syna oraz obrazem wytrwałej walki o wolność. Nie pada tu wiele słów, a rodzinna relacja przedstawiona jest przede wszystkim za pomocą gestów i czynów. Marcin – główny bohater – został w dzieciństwie skrzywdzony przez swoich rodziców. Jego matka w trakcie ciąży piła alkohol, przez co urodził się z zespołem FAS (alkoholowy zespół płodowy) i po dwunastu latach ostatecznie odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia. Sierociniec, w którym został umieszczony, odebrał mu natomiast reszki dzieciństwa; czuł się tam jak w wojsku. Mimo traumatycznych doświadczeń, po osiągnięciu pełnoletności bohater postanawia wrócić do ojca i podjąć próbę odbudowania relacji między nimi. Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawa Marcina nadzieją. Jednak ciągła troska o ojca alkoholika wciąż podcina mu skrzydła.

Tytuł angielski: Sonny
Reżyseria: Paweł Chorzępa
Zdjęcia: Paweł Chorzępa
Produkcja: Studio Munka SFP
Kraj i rok: Polska, 2019


WHITE JOY

Ceremonia pogrzebowa to ostatni rytuał życia, symbolizujący opuszczenie przez człowieka rodziny i społeczeństwa. Gdy umiera starsza osoba, zjawisko to określa się mianem „białej radości”. Przez wszystkie dni żałobne rozbrzmiewają wówczas jednocześnie wesołe, jak i pełne żalu pieśni grane na tradycyjnych instrumentach suona, a radości bliskich z zakończonego cyklu życia towarzyszy smutek wynikający z rozłąki ze zmarłym. Film dokumentuje ostatni dzień ceremonii pogrzebowej, czyli przyjęcie, procesję oraz pochówek, opowiadając równocześnie o wyjątkowych rytuałach żałobnych mniejszości etnicznej Dongów, ich podejściu do życia i śmierci, zasad moralnych, rodziny oraz struktur społecznych.

Tytuł oryginalny: Bai Xi
Reżyseria: Luis Cuenca Castro
Zdjęcia: Luis Cuenca Castro
Produkcja: Mudbath Film Production
Kraj i rok: Chiny, 2020