SKŁAD KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH 2021
ATTENTION ALL PASSENGERS
Pędzący pociąg zderzający się z samobójcą jest nie do zatrzymania, zupełnie jak nasz świat, a o koszmarnych snach maszynisty i jego kondycji psychicznej decydują ułamki sekund. Film, będący zbiorowym portretem mężczyzn prowadzących lokomotywy, opowiada o ich sposobach radzenia sobie z podobnymi tragediami i ich poczuciu bezradności, której doświadczają zamykając oczy przy próbie zahamowania maszyny rozpędzonej do 100 kilometrów na godzinę.
Tytuł oryginalny: Cestujúcim do pozornosti
Reżyseria: Marek Moučka
Zdjęcia: Andrej Dlabáč
Produkcja: Tomáš Gič
Kraj i rok: Słowacja, 2020
BOTH OF ME, THE
Chuck Nelson to górnik w trzecim pokoleniu, niemalże od 25 lat pracujący pod ziemią w Wirginii Zachodniej, którego poznajemy u schyłku życia. Mężczyzna choruje na pylicę i właśnie stracił żonę. Przysłuchujemy się jego refleksjom na temat przemysłu, który najpierw pomagał zbudować, a który następnie zniszczył prawie wszystko, co ten kiedykolwiek znał. Chuck opowiada, co dla niego oznaczało poznanie zwyczajów swoich poprzedników, jak zmieniała się branża, jak chciwość korporacji i degradacja środowiska wpłynęły na jego ukochaną górską społeczność, wreszcie jak to, co niegdyś postrzegał jako jedyny możliwy sposób na życie, prawie go zabiło. The Both of Me to elegia dedykowana bohaterowi i miejscu, w którym żyje.
Reżyseria: Brandon Lavoie
Zdjęcia: Jared Levy
Produkcja: Lindytown Films
Kraj i rok: USA, 2020
BOX, THE
The Box to produkcja krótkometrażowa, łącząca elementy filmu dokumentalnego, animacji poklatkowej oraz krótkich filmików, umożliwiająca odbiorcy zanurzenie się w świecie izolacji. Przysłuchujemy się w niej rozmowom z trzema osobami, które spędziły w odosobnieniu łącznie 9 lat, a wśród nich odnajdujemy jednego z reżyserów dokumentu, Jamesa Burnsa. Wszystkie trzy historie toczą się jednocześnie i stopniowo zaczynają zazębiać, by stać się ostatecznie trzema rozdziałami tej samej księgi. The Box to opowieść o wartości ludzkich więzi oraz o grupie życiowych rozbitków, którzy stracili wszystko, ale zdołali odnaleźć światełko w ciemności. Poznajemy tu okoliczności, przez które bohaterowie filmu znaleźli się w odosobnieniu, dowiadujemy się w jaki sposób to doświadczenie zepchnęło ich w najmroczniejsze zakamarki ich podświadomości, wreszcie jaką walkę z przeciwnościami podjęli, by odnaleźć wybawienie i ponownie odzyskać sens życia.
Reżyseria: James Burns, Shal Ngo
Zdjęcia: Scott Siracusano
Produkcja: Contour Films
Kraj i rok: USA, 2020
BRAVE
Kiedy umiera Mambo, haitańska kapłanka voodoo, na jej dzieciach spoczywa obowiązek złożenia hołdu bóstwu, któremu służyła. Nadszedł właśnie taki czas, by matka wróciła do domu i odprawiła rytuał na cześć mojej zmarłej babki.
Reżyseria: Wilmarc Val
Zdjęcia: Eva Sehet, Wilmarc Val
Produkcja: Ysé Productions
Kraj i rok: Francja, 2021
ELVERMEN, THE
Po całym dniu pracy w drukarni w Gloucester, Dave jedzie nad spowitą blaskiem księżyca rzekę Severn, żeby po raz kolejny zapolować tam na niezwykle rzadki gatunek młodego węgorza (ang. elver), który podobno jest wart więcej, niż jego waga w złocie. Poznajemy w ten sposób tajemniczy świat elvermanów: ojców, braci, synów i przyjaciół zaplątanych w sieci wciągającej niczym hazard, emocjonującej gry. Ich pełne frustracji i radości rozmowy telefoniczne niosą się natomiast echem po rzece rozświetlonej światłem czołówkowych latarek.
Reżyseria: Isla Badenoch
Zdjęcia: Anna MacDonald
Produkcja: Glass Onion Films
Kraj i rok: Wielka Brytania, 2021
FARAWAY
Młody mężczyzna arabskiego pochodzenia zostaje wykluczony z rodziny z powodu swojej homoseksualnej orientacji. Obserwujemy jego samotną tułaczkę przez świat trwającą okrągły rok oraz jego nieustające próby nawiązania kontaktu z matką.
Tytuł oryginalny: Lointain
Reżyseria: Aziz Zoromba
Zdjęcia: Max Machado
Produkcja: Films Scara-B, Northsky Films
Kraj i rok: Kanada, 2020
GAME, THE
Słychać dźwięk gwizdka. Na trybunach robi się coraz głośniej. Gracze gniewnie protestują. Komentatorzy śledzą akcję na boisku. A pośrodku tego wszystkiego stoi arbiter, obserwowany przez cały stadion. Teraz to on musi zdecydować. Wraz z sędzią piłkarskim Fedayi Sanem doświadczamy wszystkich meczowych wzlotów i upadków, stopniowo dostrzegając, co oznacza zdobywanie szacunku na boisku i kierowanie energią całego stadionu.
Tytuł oryginalny: Das Spiel
Reżyseria: Roman Hodel
Zdjęcia: Lukas Gut
Produkcja: Franziska Sonder
Kraj i rok: Szwajcaria, 2020
LAST ONE, THE
Kiedy Witalij Pronin przychodził na świat w Kurdili, małej wiosce w Azerbejdżanie, życie kwitło tam w najlepsze. Wraz z upływem lat poziom okolicznych wód podniósł się jednak na tyle, że wioska stopniowo zaczęła zamieniać się w odizolowaną od świata wysepkę, a większość jej mieszkańców zadecydowała o wyprowadzce i poszukaniu lepszych warunków do życia. Nieliczni byli gotowi egzystować w warunkach bez dostępu do gazu czy elektryczności; w świecie, w którym zwierzęta powracają na łono natury, a przyroda zaczyna odzyskiwać swoje prawa, wrastając w struktury nawet najmniejszych z budynków. Ostatecznie na wyspie pozostał tylko on, 68-letni Witalij, który, pomimo wieku i ciężkich warunków życia, uparcie nie chciał opuścić swojego domu. Przez lata miejsce to oddychało Witalijem, który wydał tam koniec końców ostatnie tchnienie… los chciał, że tuż przed obiektywem kamery.
Tytuł oryginalny: Sonuncu
Reżyseria: Fariz Ahmedov
Zdjęcia: Mateusz Czuchnowski
Produkcja: Baku Media Center
Kraj i rok: Azerbejdżan, 2021
NSENENE
Łowcy koników polnych z Masaki rozświetlają niebo w tej iście poetyckiej ilustracji jednej z ugandyjskich tradycji.
Reżyseria: Michelle Coomber
Zdjęcia: Xavier Amoros
Produkcja: Medina Films
Kraj i rok: Uganda, 2021
PACIFICO OSCURO
Dawno temu na kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku kobiety zawierały pakt z magicznymi siłami, żeby opanować sztukę śpiewu. Ta przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza naszych przodków stopniowo zaczęła jednak zanikać, a nam od tego czasu towarzyszy poczucie braku.
Reżyseria: Camila Beltran
Zdjęcia: Sylvain Verdet
Produkcja: Films Grand Huit
Kraj i rok: Francja, 2020
SILENCE
Już jako nastolatek, Aleksei uświadomił sobie, że pociągają go dzieci i przez kolejne lata skrzętnie ukrywał tę tajemnicę, dorastając w przekonaniu, że jest jedynym takim przypadkiem na świecie. Wreszcie przerywa milczenie i postanawia opowiedzieć jak żyje się z potrzebami pozostającymi społecznym tabu. Opisuje dojmujące osamotnienie, nienawiść do samego siebie, poczucie odrzucenia i frustrację, towarzyszącą uświadomieniu sobie faktu, że niektóre aspekty normalnego życia, mogą nigdy nie być mu dane. Bohater zadaje w końcu pytanie: „Jak byś się czuł, gdybyś nigdy nie mógł wyrazić swojej seksualności?”.
Tytuł oryginalny: Hiljaisuus
Reżyseria: Saara Hakkarainen
Zdjęcia: Arttu Liimatta
Produkcja: ELO Film School of Aalto University
Kraj i rok: Finlandia, 2020
SLOWLY, SLOWLY
Film jest sentymentalną odyseją traktującą o wszystkich mylnych wyobrażeniach i uprzedzaniach typowego Europejczyka, planującego przeprowadzkę na Zanzibar i opowiedzianą w listach do jego ukochanej kobiety. Rzecz dzieje się w czasach, gdy globalizacja i wzmożony ruch turystyczny nieustannie wstrząsają tą tropikalną wyspą, zmieniając zarówno ją samą, jak też jej mieszkańców i rodzimą kulturę.
Tytuł oryginalny: Polepole
Reżyseria: Andrea Gatopoulos
Zdjęcia: Andrea Gatopoulos
Produkcja: Il Varco
Kraj i rok: Tanzania, Włochy, 2021
STORGETNYA
Erywań, stolica Armenii. W kopalni soli w Awanie, 230 metrów pod ziemią, mężczyźni i kobiety spacerują, żeby móc lepiej oddychać. Rytm w tym zawieszonym w bezczasie świecie podziemnej kliniki wyznaczają aktywność fizyczna i kolejne konsultacje medyczne, a opowiadane przez pacjentów historie zaczynają się stopniowo przenikać.
Reżyseria: Hovig Hagopian
Zdjęcia: Hovig Hagopian
Produkcja: Astrig Chandèze-Avakian
Kraj i rok: Francja, 2020
SURVIVE
Leon nie chce umierać. Po latach wykańczającej fizycznie codzienności życia na ulicach miasta Kassel, 27-latek w końcu jest gotowy na podjęcie próby wyjścia z uzależnienia od heroiny. Jego celem jest przetrwanie, a po nieudanym napadzie na stację benzynową ma nadzieję wrócić do ośrodka terapeutycznego. Z kolei jego starzejący się ojciec Hans-Joachim boi się śmierci i chciałby żyć wiecznie. 80-letni artysta ma na tym punkcie obsesję; planuje przenieść swoją świadomość do świata cyfrowego za pomocą licznych pamiętników i stać się tzw. homo digitalis. Bohaterowie doświadczają nie tylko bolesnej konfrontacji z własną cielesnością, ale też mrokami przeszłości oraz niełatwej relacji między nimi. Po raz pierwszy po długiej przerwie Leon odwiedza ojca na wzgórzach Hesji. Będzie to ich ostatnie spotkanie, a film śledzi starania obydwu mężczyzn w próbie odbudowania rodzinnej więzi.
Tytuł oryginalny: Überleben
Reżyseria: Lara Milena Brose, Kilian Armando Friedrich
Zdjęcia: Jacob Friedrich Maria Kohl
Produkcja: University of Television and Film Munich (HFF München)
Kraj i rok: Niemcy, 2021
TESTIMONY OF ANA
Film opowiada historię Anaben Pawar, oskarżonej o czary starszej członkini plemienia jednej z indyjskich wiosek. Ludzie z okolicznych miejscowości zwykli odwiedzać ją, by pomodliła się w intencji ich zdrowia do indyjskich bogów. Jednak niektórzy mieszkańcy wioski chcieli przejąć jej ziemię i dlatego rozpuścili plotkę, że czci szatana. Ana rekonstruuje przerażające szczegóły nocy, podczas której zdarzyła się spowodowana plotką napaść. Wywleczono ją wówczas z domu i pobito niemal na śmierć wśród okrzyków „Zabić czarownicę!”. Bohaterka opowiada, jak trudno jest jej dochodzić należnej jej sprawiedliwości. Wprawdzie po incydencie, który miał miejsce w 2017 roku, czterech napastników zostało aresztowanych, ale dwóch z nich zwolniono za kaucją i ciągle można ich spotkać w wiosce, a Ana cały czas doświadcza aktów przemocy. Nieustraszenie jednak trwa przy swoim.
Reżyseria: Sachin Dheeraj Mudigonda
Zdjęcia: Rohin Raveendran Nair
Produkcja: Kinostreet
Kraj i rok: Indie, USA, 2020
TROCHĘ RAJU
Trochę raju to dokumentalna opowieść z pogranicza realizmu i baśni. Film opowiada o śląskiej rodzinie, która mieszkając w cieniu wielkiej metropolii, odkrywa przed widzem swój świat i dzieli z nim chwile z życia, nierozerwalnie związanego z otaczającą naturą.
Tytuł angielski: A Little Bit of Paradise
Reżyseria: Andrzej Cichocki
Zdjęcia: Andrzej Cichocki
Produkcja: Studio Munka SFP
Kraj i rok: Polska, 2020