Uchwała Rady Miasta
UCHWAŁA RADY MIASTA
Podczas 16. sesji miejskiej w dniu 27 lutego 2020 roku zgromadzeni w sali obrad radni jednogłośnie zadecydowali o wpisaniu 200-milionowej dotacji na budowę siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2020-2050. Kwota ta stanowić ma jedną trzecią łącznej sumy, która będzie przeznaczona na budowę Centrum. Resztę w wysokości 400 mln złotych, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Ministrów RP, ma dołożyć Państwo.
Miasto w latach 2021-2025 na budowę siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE ma przekazać kolejno 16 oraz 10 mln złotych z przeznaczeniem na sprawy formalno-prawne oraz związane z konkursem architektonicznym, a następnie 60, 64 oraz 50 mln złotych z przeznaczeniem na prace budowalne. Jak przekonuje Skarbnik Miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, realizacja tego zadania zawiera się w miejskim limicie środków na inwestycje ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej w wysokości 1,3 mld złotych. 813 mln złotych z tej kwoty ma zostać wykorzystane na już zaplanowane i przyjęte do realizacji inwestycje. Budowa ECF CAMERIMAGE wpisuje się natomiast w 483-milionową rezerwę tzw. wolnych środków inwestycyjnych.
To jest wizjonerskie przedsięwzięcie, tak na to spójrzmy i dzięki temu możemy zobaczyć Toruń w zupełnie nowej odsłonie. (…) Panie i panowie, dołączyliście do budowniczych! Dziękuję wam za to (…). Twórzmy Toruń nowy, na nowych warunkach, nowej jakości, z nowymi przesłaniami!
Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia
Obecny na sesji dyrektor ECF CAMERIMAGE Kazimierz Suwała przekonywał zgromadzanych na sali radnych o rentowności przedsięwzięcia, z podkreśleniem, że działalność Centrum nie będzie ograniczać się tylko i wyłącznie do współorganizacji Festiwalu CAMERIMAGE, a roczne wpływy ze sprzedaży biletów na wydarzenia kulturalne oraz dzierżawy, powinny przynosić ponad 7 mln złotych zysku przy szacunkowym założeniu 550 tyś. odwiedzających Centrum w skali roku.
Będzie to miejsce oferujące zarówno przestrzenie wystawowe, w kontekście targowym, jak i przestrzenie kinowe, seminaryjne, warsztatowe. Zakładamy w tym budynku również relatywnie niedużą, ale strefę zdjęciowo-produkcyjną. Liczymy na to, że dzięki kontaktom festiwalowym uda się przekonać zagranicznych producentów do tego, żeby lokacją filmową nie było tylko to, co dotychczas dostępne w Polsce, ale również Toruń, który już się kilkukrotnie jako miejsce filmowe sprawdził.
Kazimierz Suwała p.o. Dyrektor ECF CAMERIMAGE
Podczas sesji Kazimierz Suwała zapowiedział także możliwość nawiązania ścisłej współpracy z Amerykańską oraz Europejską Akademią Filmową, jak również z The Film Foundation kierowaną przez światowej sławy reżysera Martina Scorsese, zajmującą się ochroną światowego dziedzictwa audiowizualnego oraz prezentowaniem publiczności najstarszych produkcji filmowych, do których dostęp jest współcześnie mocno ograniczony, w nowej, odświeżonej jakości cyfrowej.
Na zdjęciu: Kazimierz Suwała podczas sesji Rady Miasta Torunia [fot. archiwum ECF CAMERIMAGE]