Za nami podsumowanie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

2024-01-31
Za nami podsumowanie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE
Za nami podsumowanie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE
Kategoria:   

Rekordowa liczba publikacji prasowych w mediach polskich i międzynarodowych oraz związany z nimi rekordowy ekwiwalent reklamowy dla marki Camerimage i Miasta Toruń to tylko niektóre dane, świadczące o sukcesie ubiegłorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, który po raz kolejny odbył się w Toruniu.

Koniec stycznia to już tradycyjnie czas podsumowań dla organizatorów Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego zaprezentowane zostały najważniejsze dane dotyczące 31. edycji wydarzenia, która odbyła się w Toruniu w dniach 11-18 listopada 2023 roku.

To był trudny rok, byliśmy pierwszą imprezą filmową na świecie po strajku aktorów w Hollywood, co ogromnie utrudniało organizację tegorocznego wydarzenia, a mimo to udało się nam zakończyć ten Festiwal dużym sukcesem. Ekonomicznym, ale też artystycznym, bo filmy, które pokazywaliśmy otrzymały kilka miesięcy później ponad 70 nominacji do Oscara. – skomentował minioną edycję EnergaCAMERIMAGE Dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE Kazimierz Suwała

Podczas Festiwalu do naszego miasta po raz kolejny przyjechali goście z całego świata, reprezentujący 75 krajów z 6 kontynentów. 4300 osób korzystało z kart wstępu umożliwiających udział we wszystkich wydarzeniach Festiwalu, w tym między innymi projekcjach 252 filmów i 165 wydarzeniach specjalnych. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie nie pomieściło się w CKK Jordanki i korzystało z obiektów Cinema City, Teatru Wilama Horzycy, Muzeum Etnograficznego, Fundacji Tumult, a w tym roku także Muzeum Okręgowego w Toruniu. Przeciętnie uczestnik EnergaCAMERIMAGE spędził w Toruniu ponad 4 dni i zostawił w tym czasie w mieście ponad 1600 złotych. Łączne wydatki gości festiwalowych szacowane są na ponad 7 milionów złotych.

Chciałbym podziękować całemu naszemu zespołowi, który przygotował to niezwykłe wydarzenie. Bez tych ludzi nie bylibyśmy w stanie przekonać ludzi z zagranicy by do Torunia przyjechali na Festiwal EnergaCAMERIMAGE. Naszym nadrzędnym celem jest dobro Torunia i polskiej kultury i jako prywatna instytucja staramy się do tego dokładać pozyskiwane przez nas środki finansowe. – mówił w trakcie konferencji prasowej Prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz

Budżet wydarzenia w 2023 roku zamknął się w kwocie 13 milionów złotych, na które składały się dotacje z miasta Toruń (3 miliony), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (3 miliony) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (1,4 miliona) pozostałą część budżetu, czyli ponad 5,5 miliona złotych zapewniła Fundacja Tumult. W Toruniu organizatorzy wydali ponad 5 milionów złotych m.in. na usługi gastronomiczne, hotelowe, transportowe, co wraz z wydatkami gości festiwalowych daje łącznie kwotę ponad 12 milionów złotych, które pozostały w toruńskiej gospodarce wzmacniając ją w trudnym turystycznie miesiącu.

Widziałem już od 2019 roku wielkie zadowolenie wśród tych, którzy świadczyli usługi na rzecz festiwalu. Poczynając od właścicieli hoteli, poprzez właścicieli restauracji, taksówek czy punktów z pamiątkami. I to w listopadzie, w mieście takim jak Toruń wyjątkowa wartość dodana. – odniósł się do prezentowanych wyników Prezydent miasta Torunia Michał Zaleski

Miniona edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem dziennikarzy z całego świata. Zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju, pojawiło się w mediach blisko 17 tysięcy publikacji związanych z marką „Camerimage”, które wygenerowały rekordowy ekwiwalent reklamowy na poziomie niemalże 70 milionów złotych. Wszystkie festiwalowe działania promocyjne i wizerunkowe dla Miasta Toruń wycenione zostały przez firmę PSMM Monitoring & More, lidera na rynku analiz przekazów medialnych i reklamowych na 45 milionów złotych.

Dla mnie najważniejszy jest jednak ekwiwalent zawarty w oczach, uszach i sercach osób, które były w Toruniu. Oni wywieźli Toruń z sobą. Będą o tym miejscu pamiętali, będą wracali do miejsc, które widzieli, będą wracali do wspomnień, będą wracali do smaków i spotkań toruńskich i to powoduje, że jest to wspaniała promocja naszego miasta. – dodał Prezydent Michał Zaleski

Kolejna edycja Festiwalu EnegaCAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu w dniach 16-23 listopada 2024 roku. Pierwszą edycją wydarzenia, która w pełni ma odbyć się już w nowej infrastrukturze, którą zapewni siedziba Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE odbyć ma się w 2027 roku.