Zapraszamy na wernisaż wystawy „Patricia Piccinini: Jesteśmy!”

2021-10-28
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Patricia Piccinini: Jesteśmy!”
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Patricia Piccinini: Jesteśmy!”
Kategoria:   

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Patricii Piccinini „Jesteśmy!".

Wernisaż odbędzie się 29 października o godzinie 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu" w Toruniu.

Patricia Piccinini to psycholożka Nowych Istot, które być może właśnie tworzymy lub którymi się stajemy nie zdając sobie z tego sprawy. Artystka chce nam pokazać te stworzenia i nas samych, kreuje je w wyobraźni i zamienia w hiperrealistyczne rzeźby o poruszającej formie. Przerażające lub piękne, odpychające lub zastanawiająco pociągające, zawsze jednak zmuszające do refleksji. Te dziwne postaci ludzko-zwierzęce wzbudzają naszą dziką ciekawość i niepokój, bo my jako gatunek zawsze prymitywnie emocjonowaliśmy się osobliwościami, osobami zdeformowanymi, innymi od tego co uznajemy za normę, od nas samych. Patricia Piccinini pokazuje nam przyszłość która właśnie się rodzi, tak jak kiedyś robili to Leonardo da Vinci, ale także jak Jules Verne".

Marek Żydowicz, kurator wystawy

Wyruszcie z nami w fascynującą podróż w głąb baśniowego świata Patricii Piccinini!

Wystawa w CSW w Toruniu jest pierwszą indywidualną wystawą Patricii Piccinini w Polsce, a tym samym będzie pierwszą okazją dla polskiej publiczności do przeżycia angażującego, zmuszającego do etycznych rozważań doświadczenia chimerycznego uniwersum Piccinini. Wystawa „Patricia Piccinini: Jesteśmy!" jest zrealizowana w ścisłej współpracy z samą artystką oraz z Instytutem Wymiany Kulturowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN. Wystawa zaprezentuje przekrój twórczości Piccinini z kompletnymi instalacjami, filmami i rzeźbami. Ekspozycję „Patricia Piccinini. Jesteśmy!" będzie można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu od 29 października 2021 do 10 kwietnia 2022.

Wydarzenie towarzyszy 29. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

 

Organizatorem wystawy jest Fundacja Sztuki Świata.

Współorganizatorzy: Fundacja Tumult i Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE 2021, Urząd Miasta Torunia, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu

Partner Główny: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Partnerzy: Instytut Wymiany Kulturowej w Tybindze (Niemcy) i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN w Ishøj (Dania).