Znani youtuberzy poprowadzili w ECFC warsztaty dla młodzieży

2023-09-25
Znani youtuberzy poprowadzili w ECFC warsztaty dla młodzieży
Znani youtuberzy poprowadzili w ECFC warsztaty dla młodzieży
Kategoria:   

W miniony weekend w Kinie CAMERIMAGE odbyły się niezwykłe warsztaty „Kopernikański przewrót medialny – kreatywni działają w internecie”. Do Torunia przyjechały gwiazdy polskiego YouTube’a, by swoimi doświadczeniami podzielić się z młodzieżą z naszego regionu. W czasie czterodniowych warsztatów ich uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się jak poszukiwać ciekawych tematów filmowych i jak wygląda droga od pomysłu do wieńczącej dzieło publikacji materiałów w internecie. Mentorami w projekcie byli Marek Hucz i Mateusz Trembaczowski z Grupy Filmowej Darwin, Łukasz Kazek – twórca kanału „History story”, Piotr Kosek twórca kanału „Astrofaza” i Tomasz Okoń – twórca kanału „Historia bez cenzury”.

W wydarzeniu wzięli udział młodzi ludzie posiadający podstawowe umiejętności w realizacji własnych krótkich form filmowych, którzy chcieli rozwijać swoje kompetencje. Oprócz zajęć typowo warsztatowych w programie wydarzenia znalazła się też dyskusja na temat zagrożeń związanych z aktywnym funkcjonowaniem w internecie, którą poprowadził medioznawca dr Łukasz Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz panel „Jak zdobyć 100 tys. subskrybentów”, w którym obok Yotutuberów udział wzięła także Patrycja Górka przedstawicielka serwisu „Patronite” wspomagającego pozyskiwanie finansowania dla osób twórczych. Zwieńczeniem warsztatów było przygotowanie w grupach materiałów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi, którego 550 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Wspólna praca młodzieży i mentorów, przyniosła wszystkim najwięcej radości i satysfakcji. Krótką relację filmową z wydarzenia znaleźć można na stronie https://www.youtube.com/@camerimagecenter

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został on zrealizowany w ramach programu „Rozwój Sektorów Kreatywnych” prowadzonego przez Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Wydarzenie dofinansował także Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Organizatorem projektu było Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE. Państwowa instytucja kultury powołana do życia wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Torunia i Fundację Tumult. Jej najważniejszym zadaniem jest rozwijanie i promocja sztuki filmowej i szeroko pojętej kultury audiowizualnej.

Filmowe podsumowanie wydarzenia zobaczyć można pod adresem: https://tiny.pl/c53zt