Erbud S.A. zaoferował najkorzystniejszą ofertę i ma szansę wybudować studio filmowe ECFC w Toruniu

2023-09-01
Erbud S.A. zaoferował najkorzystniejszą ofertę i ma szansę wybudować studio filmowe ECFC w Toruniu
Erbud S.A. zaoferował najkorzystniejszą ofertę i ma szansę wybudować studio filmowe ECFC w Toruniu
Kategoria:   

Firma Erbud SA została wybrana wykonawcą studia filmowego, będącego pierwszą realizowaną częścią Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Budowa potrwać ma 22 miesiące i kosztować będzie netto 89 milionów złotych (89.790.187,20 zł).

Pozwolenie na budowę studia prezydent Torunia Michał Zaleski uroczyście przekazał przedstawicielom i pomysłodawcom powstania ECFC w trakcie trwania ubiegłorocznej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy ruszyło w marcu tego roku, prowadzono je w formule dialogu konkurencyjnego, którą stosuje się w przypadku projektów szczególnie złożonych i innowacyjnych. Realizacją prac budowlanych w postępowaniu zainteresowanych było siedem podmiotów. Finalnie swoje oferty złożyło sześć z nich, najwyżej oceniona została oferta firmy Erbud S.A. To kiedy podpisana zostanie umowa ze zwycięzcą uzależnione jest od tego czy pozostałe firmy uczestniczące w postepowaniu zdecydują się na skorzystanie z procedury odwoławczej.

Budynek studia filmowego robić będzie niezwykłe wrażenie zarówno z zewnątrz, dzięki oryginalnemu projektowi uznanej austriackiej pracowni architektonicznej Baumschlager Eberle Lustenau jak i w wewnątrz budynku dzięki ultranowoczesnemu unikalnemu wyposażeniu. W Toruniu realizować będzie można całe filmy, począwszy od rejestracji zdjęć w unikalnej technologii „mixed reality” kończąc na skomplikowanej postprodukcji. Studio filmowe ECFC przyciągać ma do miasta produkcje filmowe, telewizyjne i reklamowe. Obiekt stanie się także naturalnym zapleczem dla całorocznej działalności edukacyjnej, która realizowana będzie w Europejskim Centrum Filmowym Camerimage i która skierowana będzie do osób zainteresowanych sztuką ruchomego obrazu. Środki finansowe pozyskane dzięki działalności studia i realizacji w nim produkcji filmowych wspierać będą utrzymanie całego obiektu.

Budowa studia to pierwszy etap inwestycji, w drugim etapie zbudowana zostanie pozostała część siedziby ECFC a w niej Sala główna mogąca pomieścić ponad 1500 widzów, Centrum Edukacji, Przestrzeń Targowa, Dom Kina oraz parking podziemny. 

Pełna informcja w pliku: zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty